Księgarnie internetowe

Księgarnie internetowe. Dlaczego warto kupować książki w sieci?

Książka stanowi symbol wiedzy i mądrości, ale może być też znakomitą, wyszukaną rozrywką. Mimo że wyniki badań czytelnictwa w Polsce nie napawają optymizmem, to jednak regularne czytanie i nabywanie książek wciąż zyskuje uznanie dużej grupy osób. Czy warto kupować książki? Jakie możesz czerpać korzyści z bycia oczytaną osobą? Poniżej prezentujemy kilka argumentów.

Czytaj – będziesz mądry!

Nie bez powodu narodziło się w ludziach przekonanie, że czytanie książek rozwija umysł. Zagorzali czytelnicy mają bogatsze słownictwo, myślą logicznie, mają sporą wiedzę o świecie, stają się bardziej empatyczni i mają rozwiniętą wyobraźnię. Korzyści z czytania można jeszcze mnożyć. Inwestycja w książkę to – mówiąc metaforycznie – inwestycja we własny mózg.

Na co dzień elokwencja, właściwy dobór słów oraz umiejętność analizowania skomplikowanych historii bardzo się przydają. W życiu zawodowym często będziesz miał styczność z różnorodnymi problemami, których rozwiązanie wymaga pewnych umiejętności. Czytając książki, rozwijasz je w sobie od najmłodszych lat.

Pretekst do rozmowy

Warto kupować książki także ze względów towarzyskich. Lektura ma tę samą wartość kulturotwórczą, co film lub serial. A skoro kultura, to i rozmowa! Uwagi o życiorysie autora, dyskusje nad zawiłościami fabularnymi, krytyczna lub pochwalna ocena jakości – o tym wszystkim można rozmawiać przy wielu okazjach. Chodzi o to, by znaleźć wspólny „grunt”.

Jak wyjaśnia ekspert z księgarni internetowej Wratislavia: Popularne książki, czyli bestsellery, stanowią świetny pretekst do pogaduszek, zarówno w pracy, jak i przy rodzinnym obiedzie.
A przecież nie od dziś wiadomo, że warto być oczytanym, ciekawym człowiekiem.

Kupować czy wypożyczać?

Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć wielu miłośników dobrej lektury. Tak zwane „mole książkowe” często czytają po kilka książek w miesiącu. Jeśli tę ilość pomnożyć przez cenę pojedynczej książki, to generuje się całkiem spora miesięczna kwota. Sposobem na podreperowanie domowego budżetu będzie więc korzystanie z bibliotek.

Jednak kupowanie nad wypożyczaniem ma pewną przewagę. Przede wszystkim, kupując książki, tworzysz swój własny księgozbiór. Jeśli jesteś amatorem pięknych wnętrz, to ścienna dekoracja składająca się z kolorowych woluminów, z pewnością przekona Cię do takiego przedsięwzięcia. Wnętrze wypełnione książkami staje się bardziej przytulne
i „swojskie”. Dodatkowo, własna domowa biblioteczka składania do częstego powracania do dawno przeczytanych tytułów.

Istnieje jeszcze jeden istotny powód, dla którego warto kupować książki. Te, do których nie zamierzasz już wracać lub których nie dokończyłeś, możesz oddać lub odsprzedać. Takie wyprzedaże domowych biblioteczek są dość popularną opcją. Dzięki temu każda lektura otrzymuje „drugie życie”, co w kontekście mody na recykling i zero waste, stanowi nie lada wartość.  

śr. ocena 5 / głosów 1