Kryteria wyboru skanera wielkoformatowego

Dzięki skanerom przeniesienie obrazu utrwalonego na papierze lub innym podłożu do komputerów jest łatwiejsze i szybsze niż kiedykolwiek. Skaner jest w stanie przekształcić odczytywany obraz na sygnał cyfrowy, a następnie przeformatować go do pliku, jaki będzie w stanie odczytać komputer. Za pomocą skanera możliwe jest też modyfikowanie pliku na wiele sposobów i utrwalanie ich w pamięci operacyjnej systemu komputerowego.

Skaner i jego możliwości

Do grupy skanerów zalicza się obecnie wiele różnych urządzeń, wykorzystywanych w najrozmaitszych gałęziach przemysłu. Chcąc sprawdzić cenę produktu w supermarkecie, zbliżamy jego kod kreskowy do skanera i natychmiast otrzymujemy informację. Nieco bardziej skomplikowane skanery płaskie, które potrafią tworzyć elektroniczne kopie fizycznych dokumentów, coraz częściej stanowią standardowe wyposażenie domowych drukarek.

Skanery wielkoformatowe, będące przedmiotem niniejszego opracowania, działają na podobnej zasadzie, mają jednak szersze możliwości, pozwalają bowiem na pracę z bardzo dużymi arkuszami. W związku z tym znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach poligraficznych, np. przy tworzeniu map, a także w biurach architektonicznych, gdzie są przydatne podczas realizacji projektów z systemami CAD.

Ze skanerów wielkoformatowych korzystają w swojej pracy geodeci, a na uczelniach artystycznych urządzenia te służą archiwizacji prac studentów wydziałów plastycznych. W zakładach meblarskich skanery ułatwiają tworzenie oklein imitujących struktury różnych materiałów naturalnych. Jak widać, możliwości zastosowania skanerów jest wiele, a wymieniliśmy zaledwie niektóre z nich.

Jak wybrać skaner wielkoformatowy?

Przystępując do wyboru urządzenia wielkoformatowego trzeba mieć na uwadze przede wszystkim jego planowane zastosowanie. Inny skaner wybierzemy do drukarni, w której ma służyć do tworzenia składu wydawnictw, inny do agencji reklamowej, gdzie bardzo ważna będzie zdolność obsługi kolorów, jeszcze inny do pracowni projektowej czy naukowej, w której będzie używany do pracy przy projektach przestrzennych.

Wybór odpowiedniego skanera ułatwia specyfikacja techniczna, która powinna znaleźć się przy każdym produkcie. Do podstawowych kryteriów, na które każdy zwróci uwagę w pierwszej kolejności, należą oczywiście: format skanowanego dokumentu oraz możliwości oprogramowania.

Jeśli szukamy urządzenia kolorowego i zależy nam na wysokiej jakości skanowanego obrazu, warto zwrócić uwagę na głębię barwy. Zawsze trzeba też sprawdzić, jaką rozdzielczość optyczną oferuje konkretny model: ilość dpi przekłada się na dokładność korekty i możliwości programowej poprawy jakości obrazu. Jeżeli skanowaniu ma towarzyszyć skalowanie, istotna będzie też rozdzielczość interpolowana – podpowiada nasz rozmówca z serwisu Ploteryskanery.pl.

Większość skanerów posiada funkcję łączności USB, profesjonalne modele skanerów wykorzystują USB 3 wsparte o technologie przyspieszające przesyłanie danych do komputera. Skanery cenionych marek, takich jak ROWE i Contex, standardowo posiadają aplikacje zdolne do tworzenia plików dostosowanych do oprogramowania CAD i GIS. Chcąc konwertować pliki do innych rozszerzeń (np. TIF, DWF, JPEG 2000), warto sprawdzić, czy istnieje możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania.

śr. ocena 5 / głosów 5