Komputerowe maszyny do szycia – co powinieneś o nich wiedzieć?

Współczesne maszyny do szycia pozwalają na wyeliminowanie większości błędów oraz przeciwności, z którymi zmagać musiały się nasze mamy i babcie. Szczególnie pomocne mogą dla wielu okazać się maszyny komputerowe, które pod pewnymi względami przewyższają te mechaniczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące komputerowych maszyn do szycia.

O komputerowych maszynach

Komputerowe maszyny do szycia są urządzeniami, które posiadają liczne programowalne funkcje automatyczne, takie jak pozycjonowanie igły, ryglowanie, zakańczanie ściegów ozdobnych, czy obszywanie dziurek. Tego typu maszyny uruchamiać można tradycyjnie (pedałem) lub przy pomocy przycisku START/STOP. Komputerowe maszyny do szycia wyróżniają się tym, że są w stanie szyć nie tylko ściegami podstawowymi, ale też ozdobnymi oraz czcionkami, co przydatne bywa podczas dekorowania.

Maszyny komputerowe nie tylko oferują szeroki wachlarz przydatnych ściegów, ale też ułatwiają pracę na wiele innych sposobów. Między innymi, sygnalizują nieopuszczoną stopkę lub potrzebę jej zmiany na inną. Pokazują także, z których ściegów można korzystać podczas szycia podwójną igłą – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę SINTEX.

Dużą zaletą komputerowych maszyn do szycia jest także sposób wyboru ściegów wraz z ich długością i szerokością – dokonuje się tego cyfrowo, za pomocą klawiszy funkcyjnych, a wszystkie parametry wyświetlane są na ekranie LED lub LCD. Co więcej, w pamięci tego typu maszyn zwykle zapisane są automatycznie ustawienia szerokości i długości ściegów, a to w znacznym stopniu usprawnia prace standardowe.

Pierwsza maszyna komputerowa – na co zwracać uwagę?

Każda komputerowa maszyna do szycia stworzona jest w ten sposób, by ułatwić i przyspieszyć pracę. Podczas poszukiwań takiej maszyny warto kierować się pewnymi kryteriami. Przede wszystkim, powinna ona posiadać wszelkie niezbędne funkcje, w tym:

  • przycisk start/stop,
  • wybór ściegów,
  • przycisk pozycjonowania igły,
  • czytelną prezentację wizualną ściegów na ekranie,
  • możliwość wyboru szerokości i długości ściegów,
  • wybór ściegów dla podwójnej igły,
  • ściegi lustrzane,
  • wyświetlające się na ekranie wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej stopki,
  • dostępny alfabet.

Ponadto, wybierając maszynę komputerową należy też zwrócić uwagę na ilość i rodzaj stopek w zestawie, jakość maszyny i jej wagę, metalową ramę wraz z podzespołami, oświetlenie oraz możliwość zamontowania stolika. Dobrze też, żeby maszyna posiadała osłonę w postaci pokrowca lub sztywnej walizki.

śr. ocena 5 / głosów 3