Kołki do zgrzewania – jakie normy powinny spełniać?

Techniki łączenia elementów metalowych, tych z tworzyw sztucznych czy innych materiałów są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach usług i przemysłu. W kategorii złączy nierozerwalnych są też te wykonywane metodą zgrzewania. Polega ona na rozgrzaniu powierzchni do uzyskania plastyczności oraz spojenia ich ze sobą i ostudzenia. Tą metodą mocuje się też kołki do zgrzewania.

Czym są i gdzie znajdują zastosowanie kołki do zgrzewania?

Technologia zgrzewania jest bardzo rozbudowana i obejmuje kilkanaście różnych metod. Dwie najpopularniejsze to zgrzewanie łukowe i kondensatorowe. Za pomocą tej drugiej spaja się cienkie blachy o grubości od 0,3 do 3 mm, wykorzystując do tego celu zgrzewarkę. Łącznikami w takich spojeniach są specjalne kołki do zgrzewania lub inne podobne elementy – szpilki, trzpienie, śruby czy gwoździe. Różnią się one cechami fizycznymi, a także wymiarami – długością, średnicą trzpienia czy wysokością główki. Kołki do zgrzewania stanowią znaczącą cześć elementów złącznych. Występują w wielu odmianach i poza spajaniem blach znajdują też wiele innych zastosowań. Jednym z nich jest np. tworzenie solidnych zaczepów do montażu innych elementów konstrukcji. Przykładowo kołek gwintowany przypawany do stalowej szyny czy grubej blachy umożliwia nałożenie na niego drugiego elementu i dokręcenie do za pomocą nakrętki. Inną metodą spajania jest rozklepanie końcówki bolca. Do takich zastosowań wybiera się specjalne tuleje. Zaletą tej metody jest krótki czas potrzebny do zgrzania łącznika oraz możliwość wykonania szybkiego montażu drugiego elementu. Ponadto powierzchnia zewnętrzna łączonych blach nie zmienia swojej estetyki.

Rodzaje kołków do zgrzewania

Jak większość detali montażowych, bolce do zgrzewania różnią się wieloma cechami. Pozwala to na znacznie rozszerzenie ich zastosowań, np. do łączenia niektórych charakterystycznych materiałów, które tracą swoje właściwości w kontakcie z innymi metalami. W ofercie firmy SARIV Sp. z o. o. z Legnicy znajduje się wiele typów kołków przeznaczonych do łączenia metodą zgrzewania. Są to między innymi:

  • kołki z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym,
  • kołki gładkie,
  • kołki z aluminium, stali i jej odmian, miedzi, mosiądzu, niklu, brązu,
  • kołki z grubym gwintem,
  • kołki samogwintujące,
  • kołki z materiałów mieszanych

i wiele innych.

Normy przewidziane dla kołków do zgrzewania

Wszystkie elementy konstrukcyjne i montażowe powinny spełniać wymagane normy. Są one zalecane ze względu na bezpieczeństwo, a ich niespełnienie wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Norma wskazuje parametry, które powinny charakteryzować detal przeznaczony do konkretnych zastosowań i planowanych obciążeń. W Polsce w odniesieniu do kołków zgrzewalnych obowiązuje norma EN ISO 13918 (DIN 32501). Dotyczy ona kołków do zgrzewania z gwintem zewnętrznym (PT), wewnętrznym (IT) oraz bez gwintu (UT).

śr. ocena 5 / głosów 5