Klimatyzatory typu split i multisplit – charakterystyka

Szukając klimatyzatora do wyboru będziemy mieli klimatyzatory przenośne, klimatyzatory typu split i multisplit. Wybór uzależniony jest od wielu czynników, między innymi tego, czy potrzebujemy urządzenia wyłącznie do chłodzenia, czy także grzania pomieszczenia. Ważne będzie wielkość pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany oraz dodatkowe funkcje. Przyjrzyjmy się klimatyzatorom typu split i multisplit.

Niezależnie od tego, jaki typ klimatyzatora wybierzemy, powinien on zapewnić regulację temperatury w zakresie 18-30°C, z możliwością regulacji co 1°C, a także automatyczną kontrolę temperatury pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Możemy z nim zintegrować także system wentylacji.

Czym charakteryzują się klimatyzatory typu split i multisplit?

Klimatyzatory typu split

Klimatyzatory typu split to urządzenia, składające się z dwóch połączonych ze sobą jednostek; wewnętrznej i zewnętrznej.

Jednostka wewnętrzna składa się z parownika, filtra, wentylatora nadmuchowego oraz układu sterującego. Zewnętrzna natomiast z  centralnego agregatu z pompą, skraplacza oraz wentylatora.

Montaż takiego urządzenia jest dość prosty; jednostka wewnętrzna montowana jest w pomieszczeniu, jednostka na zewnątrz domu lub mieszkania czyli na elewacji, dachu, lub na gruncie.

Decydując się na tego typu klimatyzator, pamiętajmy, iż jednostka zewnętrzna musi być zamontowana w miejscu, do którego serwisanci będą mieli łatwy dostęp oraz mocno zacienionym. Dodatkowo należy zabezpieczyć ją przed silnym wiatrem i opadami śniegu. Jednostki należy połączyć izolowanymi przewodami, w których będzie płynął czynnik chłodniczy.

Regionalnym dystrybutorem wysokiej jakości klimatyzatorów obu typów, marki Fujitsu oraz Daikin,  Mitsubishi electric, Kaisai ,Gree, LG, Panasonic jest renomowana firma Progress Klima. Zajmuje się także montażem oraz serwisowaniem urządzeń.

Klimatyzatory typu multisplit

Klimatyzatory typu multisplit są mniej popularne niż wyżej omawiane, gdyż ich system jest bardziej skomplikowany.

Do jednostki zewnętrznej podłączonych zostaje bowiem kilka jednostek wewnętrznych, które następnie umieszczone zostają w różnych pomieszczeniach, dlatego należy się na niego zdecydować na etapie projektowania domu.

Zaletą tego typu klimatyzatorów będzie natomiast agregat, który obsługuje pracę kilku jednostek zewnętrznych i jest zintegrowany z systemem pomp ciepła. Umożliwia to transport ciepła z pomieszczeń chłodzonych do ogrzewanych.

śr. ocena 5 / głosów 5