Dezynfekcja w przedszkolach

Kiedy konieczna jest dezynfekcja przedszkoli, szkół i żłobków?

Dezynfekcja, czyli usunięcie wszystkich drobnoustrojów z powierzchni, substancji lub powietrza, jest niezwykle ważna w miejscach narażonych na ich działanie. W dzisiejszych czasach, podczas pandemii koronawirusa, ma to szczególnie duże znaczenie. Dość specyficznym i wyjątkowym miejscem wydają się przedszkola, szkoły i żłobki, w których pozornie dezynfekcja nie jest wymagana. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach zachodzi jej konieczność.

Sytuacje, w których przeprowadza się dezynfekcję przedszkoli, szkół i żłobków

Najlepszym przykładem znaczenia dezynfekcji jest obecna sytuacja, w której ponownie otwiera się przedszkola, szkoły i żłobki. Aby dzieci mogły do nich wrócić, konieczne jest usunięcie z powierzchni sprzętów oraz powietrza wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Dezynfekcja przedszkoli, szkół i żłobków jest konieczna również w sytuacji, gdy pomieszczenia i kanały wentylacyjne są zagrzybione.

Szczególne znaczenie ma dezynfekcja zabawek, stolików i krzeseł. Jej konieczność zachodzi również wtedy, gdy jedno z dzieci okazuje się chore, na przykład w sezonie grypowym.

Specjaliści z firmy DS TECHNIK wyjaśniają: Dzieci w przedszkolach, szkołach i żłobkach mają ze sobą częsty, bezpośredni kontakt, przez co bardzo łatwo ulegają zakażeniu. Wszelkie choroby szybko rozprzestrzeniają się wśród najmłodszych, a dokładna dezynfekcja umożliwia zachowanie ciągłości edukacji oraz opieki.

Jak przeprowadzić dezynfekcję?

Najbardziej popularną metodą dezynfekcji jest ozonowanie. Nie wykorzystuje toksycznych substancji bakterio – lub wirusobójczych, lecz ozon – silnie utleniający gaz. Dzięki niemu można usunąć z pomieszczenia wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze, ale też odgrzybić klimatyzację.

Dezynfekcja przedszkoli, szkół i żłobków przez ozonowanie polega na wstawieniu do pomieszczenia ozonatora. Gaz bardzo łatwo rozprzestrzenia się do wszystkich zakamarków wnętrza. Po jego użyciu trzeba dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, po czym można z niego normalnie korzystać.

Dezynfekcję w przedszkolach, szkołach i żłobkach można przeprowadzić także metodą chemiczną, dzięki zastosowaniu specjalistycznych preparatów. Wykonane są najczęściej na bazie alkoholu etylowego, który niszczy strukturę drobnoustrojów.

Taką technikę dezynfekcji stosuje się na wszelkiego rodzaju powierzchniach, jednak trzeba pamiętać, że większość preparatów działa drażniąco na błony śluzowe i skórę użytkownika. Z tego powodu w placówkach szkolnictwa lepszym rozwiązaniem wydaje się być ozonowanie.

śr. ocena 0 / głosów 0