Kiedy i dlaczego warto stosować palety drewniane?

Palety są platformami, które stosuje się w branży przemysłowej czy handlowej. Należą do wyposażenia miejsc takich jak sklepy, magazyny lub hale produkcyjne. Ich głównym zadaniem jest transportowanie różnych przedmiotów i towarów. Palety dostępne na rynku różnią się od siebie formą i wymiarami oraz materiałem wykonania. Odpowiednie palety powinny posiadać kilka podstawowych cech, dzięki którym będą dobrze spełniać swoje funkcje. Do najpopularniejszych palet należą palety drewniane, które już od dawna są chętnie wybierane przez przedsiębiorstwa. Dlaczego warto na nie postawić?

Rodzaje palet drewnianych

Istnieje kilka rodzajów palet drewnianych, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem wykonania i kształtem oraz zastosowaniem. Do najbardziej znanych palet drewnianych należą europalety. Mogą występować w różnych wymiarach, a ich formy są określone przez normy i wymogi europejskie. Do produkcji tego typu palet konieczne są odpowiednie licencje i certyfikaty.

Równie popularne palety drewniane to palety fitosanitarne. Są znane także jako palety przemysłowe, a ich wymiary mogą być zarówno standardowe, jak i niestandardowe. Obróbka fitosanitarna palet polega na obrabianiu termicznym w temperaturze nie niższej niż 56 stopni Celsjusza. Odpowiednio przeprowadzona obróbka takiego drewna powinna trwać przynajmniej 30 minut. Palety fitosanitarne można bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ posiadają specjalne oznaczenie.

Zalety drewnianych palet

Pomimo wielu rodzajów palet na rynku, palety drewniane cały czas należą do najchętniej wybieranych. Zawdzięczają to wielu zaletom, których nie posiadają palety z innych materiałów. Ich ogromnym atutem jest także niska cena.

Jak mówi specjalista z firmy KrisPal Serwis, zajmującej się naprawą oraz wymianą palet: Palety drewniane są nie tylko tanie w produkcji, ale także łatwe w naprawie. Dzięki temu można dokonywać ich renowacji, co nie jest możliwe w przypadku palet wykonanych z innych materiałów. Drewniane palety wytwarza się z najwyższej jakości drewna, przez co charakteryzuje je niezwykła wytrzymałość. Taka cecha sprawia, iż bez problemu można transportować na nich nawet bardzo ciężkie towary, nie musząc martwić się o ich dodatkowe zabezpieczanie. Ponadto palety wykonane z drewna stanowią bardzo ekologiczne rozwiązanie. Ich produkcja oraz użytkowanie nie są niebezpieczne dla środowiska.

Zastosowanie palet drewnianych

Drewniane palety zdecydowanie warto użytkować w zakładach produkcyjnych, gdzie mogą znaleźć zastosowanie przy transporcie produktów. Będą przydatne także w magazynach, aby móc przechowywać towar w jak najbardziej uporządkowany sposób. Ponadto palety drewniane znalazły zastosowanie również w przypadku dekorowania wnętrz. Można wykonać z nich łóżko, stolik bądź szafkę i nie wymaga to żadnych specjalnych umiejętności. Takie meble wyglądają przy tym niezwykle oryginalnie, a ich wykonanie jest bardzo tanie.

Palety drewniane znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku hal przemysłowych czy sklepów, ale także w przypadku prywatnych domów. Warto je stosować głównie ze względu na ich trwałość oraz wytrzymałość, a także niewygórowaną cenę i uniwersalność.

śr. ocena 0 / głosów 0