Jeden klucz do każdego zamka – czy to możliwe?

Osobny klucz do bramy, furtki, klatki schodowej, drzwi wejściowych… noszenie pęku kluczy do wszystkich tych zamków wcale nie jest wygodne. Na szczęście obecnie nie jest też konieczne. Dzięki systemowi Master Key za pomocą jednego klucza otworzysz wszystkie drzwi. Jak to możliwe? Czytaj dalej i dowiedz się, ile korzyści da ci nowoczesny system klucza generalnego.

Gdzie się przyda Master Key?

Systemy jednego klucza są coraz częściej wykorzystywane zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i prywatnych. Jeden klucz do otwierania głównych drzwi budynku oraz drzwi mieszkania to już standard w większości nowych domów wielorodzinnych i apartamentowców.

Jeszcze więcej korzyści daje używanie klucza typu master w obiektach administracyjnych. Jako przykład podajmy siedzibę dużej organizacji. W obiekcie składającym się z wielu budynków i oddziałów, pracownicy poszczególnych sektorów potrzebują dostępu do rożnych pomieszczeń. Możliwość stworzenia odpowiedniego systemu klucza generalnego pozwala przydzielić upoważnionym pracownikom stały do stęp do strategicznych obszarów, jednocześnie zabezpieczając je przed wejściem niepożądanych osób.

Innym dobrym przykładem są prywatne kliniki  i ośrodki zdrowia. Lekarz specjalista będzie potrzebował klucza do głównego wejścia, własnego gabinetu i pokoju zabiegowego. Spersonalizowany Master Key pozwoli mu otworzyć drzwi do wszystkich tych pomieszczeń, ale już nie do gabinetu kolegi. Projektowanie rozbudowanych systemów jednego klucza daje możliwość przydzielania różnym osobom dostępu do poszczególnych pomieszczeń z uwzględnieniem ich potrzeb i kompetencji.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich kombinacji dostępów, jakie mogą być wymagane w różnych zastosowaniach. Dlatego nasza oferta systemów jednego klucza z założenia dostępna jest w dwóch opcjach: MK-System Klucza Master do zastosowań prywatnych oraz w małych przedsiębiorstwach i GMK-System Klucza Grand Master, przewidziany dla dużych organizacji, funkcjonujących w oparciu o złożone struktury – mówi specjalista z DOM Polska. Oczywiście każdorazowo system jest projektowany pod indywidualne wymagania zamawiającego.

Jak działa Master Key?

Wiemy już, że system Master Key pozwoli otworzyć dowolną ilość zamków za pomocą jednego klucza, choć pozwala też na stosowanie w nich kluczy indywidualnych. Wciąż jednak nie wiemy, jak to jest możliwe. Spróbujmy rozwiązać tę zagadkę.

Istotą systemu klucza generalnego nie jest sam klucz, ale budowa wkładki do zamka. W zwykłej wkładce, obsługiwanej przez klucz o konkretnym profilu, mechanizm zbudowany jest ze sprężynek, kołków obudowy i kołków bębenka. Kiedy wsuwamy klucz do wkładki, odpowiednio wycięty profil unosi kołki bębenka do pozycji, w której ten odblokowuje się – możemy go przekręcić i otworzyć drzwi. Dany klucz będzie współpracował wyłącznie z tym jednym zamkiem.

Wkładki do zamków dla systemu Master Key mają bardziej skomplikowaną budowę. Między kołkami obudowy i bębenka znajdują się dodatkowe płytki systemowe. Tworzenie systemu jednego klucza polega na takim programowaniu grubości tych płytek i kołków dla kilku zamków, by jeden klucz o konkretnym profilu mógł odblokować bębenek każdego z nich, ale jednocześnie by żaden z indywidualnych kluczy nie mógł odblokować wkładki innego zamka.

Obliczenie kombinacji umożliwiających zaprogramowanie systemu klucza generalnego jest trudne, ale dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii programowanie przebiega szybko i pozwala na stworzenie bardzo dużych ilości kombinacji. Właśnie dzięki temu możliwe jest zaproponowanie sprawnych systemów nawet dla wyjątkowo złożonych planów udostępniania pomieszczeń.

śr. ocena 5 / głosów 5