Jazda próbna – czemu warto?

Kupno auta – niezależnie, czy jest to nowy wóz za ćwierć miliona złotych, czy używany za zaledwie kilka tysięcy – jest zakupem zbyt poważnym, byśmy mogli podejmować pochopne decyzje. Pamiętajmy, że w katalogu nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie, czy dany wóz będzie spełniał nasze indywidualne potrzeby, zaś sprzedający zawsze będzie starał się przekonać nas, że jest on najlepszym wyborem jakiego możemy dokonać. Dlatego zawsze powinniśmy skorzystać z możliwości jazdy próbnej.

Czemu warto wypróbować auto?

W trakcie jazdy próbnej jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dane auto odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Bardzo ułatwia to podjęcie decyzji o kupnie samochodu. Ponadto możemy w ich trakcie zweryfikować, w jakim stopniu dane zawarte w folderach reklamowych czy na stronach internetowych producenta wybranego przez nas samochodu mają przełożenie na rzeczywistość. Zdarza się bowiem, że bardzo podobne pod względem technicznym auta zapewniają zupełnie inny komfort jazdy. Suche liczby niczego nie są w stanie nam powiedzieć o jego funkcjonalności.

Jak powinna wyglądać jazd próbna?

Na jazdę próbną możemy umówić się z kilkudniowych wyprzedzeniem bezpośrednio w salonie, a także telefonicznie lub mailowo. W zgłoszeniu powinniśmy wyraźnie zaznaczyć, który model i wersja silnikowa nas interesują – przed jazdą warto sprawdzić, czy do jazdy podstawiony został wybrany przez nas samochód. Niektórzy nieuczciwi sprzedawcy mogą dać nam na próbę modele w najlepszych wersjach silnikowych – nieświadomi tego klienci decydują się na kupno i dopiero po zakupie orientują się, że jeździli innym autem. Jazda próbna trwa od 30 do 60 minut – w tym czasie klient może jeździć wozem po dostosowanym do niego terenie. Sprzedawca powinien ograniczyć swój udział jedynie do wyprowadzenia samochodu z parkingu i towarzyszenia klientowi w czasie jazdy. Jeśli mamy rodzinę, nie powinno być problemu z zabraniem jej na jazdę próbną – w końcu samochód służy po części wszystkim jej członkom, dlatego każdy z nich powinien mieć świadomość tego, jaki samochód wybierzemy. Jeśli chcemy zabrać na jazdę małe dzieci, spytajmy sprzedawcę o możliwość zamontowanie w aucie stosownej ilości fotelików

O czym pamiętać w trakcie jazdy próbnej

W czasie jazdy próbnej mamy możliwość dokładne sprawdzenia zachowania auta na drodze. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na to jak głośno pracuje silnik, na widoczność we wszystkich kierunkach, wygodę siedzeń, jakość przyspieszenia i hamowania oraz ergonomię wnętrza. Nie bójmy się spytać sprzedawcy o kwestie, które są dla nas istotne, np. pojemność bagażnika czy spalanie silnika. Pamiętajmy również o tym, żeby przed zajęciem miejsca za kółkiem poświęcić kilka minut na ustawienia fotela, lusterek i pasów, a także zapoznanie się z deską rozdzielczą, np. rozmieszczeniem włączników świateł lub komputerem pokładowym, jeśli istnieje taka potrzeba. Warto sprawdzić działanie radia, jednak pamiętajmy, by nie zagłuszało nam ono odgłosów pracy auta. Oczywiście musimy również pamiętać, że nawet w czasie jazdy próbnej jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów i bezpiecznej jazdy.

Każdy sprzedawca powinien umożliwić nam jazdę próbną, choć z badań statystycznych wynika, że mniej niż połowa z nich sama je proponuje i zachęca do skorzystania z tej opcji. Jednym z wyjątków jest firma Edmark Auto, autoryzowany dealer marki Jeep.

śr. ocena 6.3 / głosów 4