rodzaje-wozkow-widlowych

Jakie wyróżniamy rodzaje wózków widłowych?

Wybór wózka widłowego jest kluczową kwestią w wielu firmach, które potrzebują go m.in. do przewozu rzeczy w magazynie. Aby praca przebiegała sprawnie i produktywnie, warto wybrać odpowiedni rodzaj wózka widłowego. Najczęściej stosowany podział tych pojazdów uwzględnia napęd oraz funkcje wózka.

Rodzaje wózków widłowych – podział ze względu na napęd

Podział wózków widłowych ze względu na napęd pozwala wyodrębnić wózki widłowe typu spalinowego. Wózki spalinowe wykorzystywane są najczęściej w pracy na otwartym terenie. Napędzane są albo olejem napędowym, albo przy pomocy gazu LGP. Użytkowanie tego typu wózka widłowego prowadzi do emisji spalin, dlatego właściciele firm, którzy chcą używać ich w pomieszczeniach, muszą zainstalować w nich specjalistyczne filtry. Inny rodzaj wózków widłowych to wózki widłowe gazowe LPG. Tego typu widlaki są wyjątkowo ekonomiczne, jednak również najczęściej stosuje się je na otwartych przestrzeniach. Jeśli tego typu wózki widłowe mają być używane w przestrzeniach zamkniętych, przepisy BHP także wymagają zastosowania filtrów ograniczających zużycie spalin. Innym napęd mają elektryczne wózki widłowe, nazywane również wózkami akumulatorowymi. To właśnie ten rodzaj wózków jest najczęściej używany w pomieszczeniach. Są to widlaki niezwykle użyteczne, gdyż ich bateria może być długo eksploatowana.

Wybór wózka widłowego – podział ze względu na funkcje

Innym podziałem wózków jest podział ze względu na ich funkcje. Obecnie każdy właściciel może dopasować widlaki konkretnie do prowadzonej działalności. Bardzo często w magazynach i innych firmach można spotkać systemowe wózki widłowe, których nowoczesne parametry sprawdzają się praktycznie w każdych warunkach. Innym rodzajem wózków są wózki widłowe boczne, które szczególnie dobrze sprawdzają się w magazynach, gdzie składowane są towary o nietypowych wymiarach, m.in. towary długie. Kolejny rodzaj wózków, to wózki widłowe wysokiego składowania z wysuwanym do przodu masztem bądź widlaki skrętne idealne do ciasnych i krętych miejsc. W takich miejscach sprawdzą się również widlaki wielokierunkowe. Z kolei do przewożenia produktów takich jak np. kontenery sprawdzają się wózki widłowe typu kontenerowego mające wysoką ładowność. Podnoszenie na dużą wysokość masywnych ładunków umożliwiają również podnośnikowe wózki widłowe. Innym rodzaje widlaków są wózki terenowe, które z kolei sprawdzają się w terenie m.in. na placach budowy. Wybór wózka widłowego może być mocno spersonalizowany, dlatego warto szukać firm, których oferta pozwala na jak największy wybór – umożliwia to m.in. firma IPZ z Kołbaskowa.

śr. ocena 5 / głosów 5