Wykonanie sitodruku

Jakie wymiary może mieć sito do sitodruku?

Sitodruk to technologia wykorzystywana podczas wykonywania druku na dużych i płaskich powierzchniach. Proces ten polega na przetłaczaniu farby przez matrycę, które prowadzi do odbicia wybranego szablonu na powierzchni. W sitodruku wykorzystuje się specjalne siatki wykonane z metalowych drutów lub włókien syntetycznych. Jakimi wymiarami cechują się te elementy? Sprawdź.

Zastosowanie i zalety sitodruku

Sitodruk to technologia wykorzystywana przede wszystkim w produkcji i zdobieniu odzieży. Zapewnia trwałość i nienaruszalność wykonanego na materiale wzoru. Sitodruk doskonale nadaje się do wykonywania druku reklamowego na koszulkach, torbach bawełnianych czy i na innych materiałach tekstylnych. Wzory wykonane za pomocą sitodruku są trwałe i nie blakną podczas prania.

Proces ten odbywa się za pomocą specjalnych narzędzi do sitodruku i przebiega według następujących etapów:

  • obróbka graficzna plików,
  • wykonanie podkładu pod grafikę,
  • przygotowanie siatki drukarskiej,
  • utwardzanie przy użyciu emulsji światłoczułej nakładanej na strukturę zaciąganej siatki,
  • zraszanie siatki wodą,
  • umieszczenie siatki w maszynie do druku,
  • nakładanie farby na sito,
  • umieszczenie materiału w piecu grzewczym.

Sitodruk wymaga ostrożności na każdy etapie. Każdy, nawet najdrobniejszy błąd może być widoczny po zakończeniu całego procesu. Siatki użyte do wykonania jednego wzoru mogą być ponownie wykorzystane. Dzięki temu możliwe jest wykonanie kilku lub kilkunastu identycznych projektów.

Wymiary sita do sitodruku

Jednym z najważniejszych elementów wykorzystywanych podczas sitodruku są sita oferowane przez firmę Maroka. Produkty te w zależności od rodzaju materiału i wzoru do wykonania charakteryzują się różnymi rozmiarami. Ich ramy, wykonane na przykład z profili aluminiowych i stalowych mają zazwyczaj kształt trapezu lub prostokąta. Wymiary siatek zaczynają się od 10 do 50 mm szerokości i od 20 do 80 mm długości. Sprzęt do sitodruku może być także wykonany w nietypowych rozmiarach, w zależności od potrzeb klienta.

Jeśli chodzi o siatki do sitodruku, najczęściej spotykane wykonuje się poliestru oraz drutu metalowego. W tym przypadku istotna jest gęstość siatki, która dobiera się pod względem farby i powierzchni, na której ma się znaleźć wybrany wzór. W sprzedaży dostępne są obecnie siatki o gęstości od 9 do 180 n/cm. Druk na tkaninach różnego rodzaju wymaga zastosowania siatek o gęstości 36-90 n/cm, zaś na papierze i foliach od 77 do 150 n/cm. Istnieje jeszcze jeden rodzaj siatek przeznaczony do pracy z farbami i lakierami UV. Są to siatki kalandrowane.

śr. ocena 0 / głosów 0