Żaluzje

Jakie są różnice między żaluzjami a roletami?

Żaluzje i rolety są dziś niemal obowiązkowym wyposażeniem domu i mieszkania. Zapewniają ochronę przed rażącymi promieniami słońca, a przede wszystkim gwarantują prywatność. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami może sprawić sporo kłopotów. Dzieje się tak, gdyż zarówno rolety, jak i żaluzje mają wiele zalet, a jednocześnie znacznie różnią się od siebie.

Różnice w konstrukcji rolet i żaluzji

Budowa rolet i żaluzji to aspekt, który najbardziej różni te dwa rodzaje osłon na okna. Już na pierwszy rzut oka widać, że ich konstrukcja jest zupełnie inna.

Rolety składają się z dwóch listew, pomiędzy którymi rozciągnięty jest materiał. Poruszają się one dzięki dwóm prowadnicom zamontowanym po obu stronach ramy okiennej. Rolety mogą być opuszczane na dół i zwijane do góry poprzez użycie specjalnego sznurka. Nieco inaczej wyglądają modele plisowane. Można je jednocześnie podnieść do góry i opuścić na dół, co sprawia, że zasłonięty zostaje jedynie wybrany fragment okna.

Natomiast żaluzje składają się z pojedynczych listew ułożonych poziomo, czyli lameli. Je również można unosić do góry przy pomocy sznurka. Jednak ich zaletą jest to, że można regulować kąt ustawienia lameli w zależności od tego, z której strony na okno padają promienie słońca. Można spotkać się także z żaluzjami pionowymi idealnie sprawdzającymi się na dużych przeszkleniach.

Wybór między roletami i żaluzjami może być trudny. Oba warianty osłon okiennych cechują się wyjątkowymi walorami wizualnymi, a ich kolor można dopasować do wystroju wnętrza. Mimo tego różnią się one od siebie, jeżeli chodzi o ich funkcjonalność. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co wyróżnia w tej kwestii żaluzje, a co rolety” – mówi ekspert z FENTI-JSG.

Funkcjonalność osłon okiennych

Żaluzje zbudowane zarówno z aluminiowych, jak i drewnianych lameli, mają możliwość modyfikacji kąta ustawienia listew. Dzięki temu pomieszczenie jest chronione przed słońcem, a jednocześnie jest w nim jasno. Dotyczy to modeli pionowych oraz poziomych. Rolety – z wyjątkiem wariantu plisowanego – mają ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o regulowanie ilości światła wpadającego do wnętrza.

Jednak rolety są bardzo łatwe w utrzymaniu ich w czystości, a ich odkurzanie czy mycie nie zajmuje wiele czasu. W przypadku żaluzji czyszczenie wszystkich lameli jest pracochłonnym zajęciem.

Niektórzy doceniają rolety za ich prostotę, estetyczne wykonanie, elegancki wygląd. Mimo tego nowoczesne żaluzje nie ustępują im pod tym względem. Wystarczy postawić na klimatyczne i modne w ostatnim czasie żaluzje drewniane.

śr. ocena 0 / głosów 0