zawory zwrotne

Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych?

Systemy przemysłowej armatury nie mogą istnieć bez wysokiej jakości elementów konstrukcyjnych. Bardzo dobrym przykładem są zawory zwrotne. Ich zadaniem jest regulacja przepływu cieczy w określonym kierunku. Chodzi oczywiście o zamykanie oraz otwieranie dopływu. Zawory zwrotne mogą mieć zróżnicowaną budowę, charakterystykę, a więc również zastosowanie. Podpowiadamy, jakie są najbardziej popularne rodzaje tych urządzeń.

W jaki sposób można podzielić zawory zwrotne?

Zawory zwrotne dzieli się w zależności od specyfiki układu, którego są częścią, a także sposobu ich zamykania się. Pierwszym rodzajem tych urządzeń są zawory grzybkowe. Ich zasadniczym elementem jest sprężyna oraz trzpień ze specjalnym grzybkiem. Ten odpowiada za zamykanie przepływu wody. Napływ cieczy do zaworu skutkuje wypchnięciem grzybka lub jego cofnięciem w przypadku cofania się wody.

Kolejnym rodzajem tego typu urządzeń są zawory kulowe. Ich działanie opiera się na ruchu kuli w górę oraz w dół. Ta znajduje się wewnątrz korpusu zaworu. Kula nie tylko samoczynnie obraca się, ale również oczyszcza, co pozwala uniknąć tworzenia się zatorów. W armaturze często wykorzystuje się także zawory płytkowe oraz membranowe.

Specjaliści z firmy Tro – Instal wyjaśniają: Zawory zwrotne można podzielić również ze względu na sposób działania. Wyróżnia się urządzenia z obciążeniem oraz bez obciążenia. Zawory z obciążeniem są wyposażone w sprężynę lub system grawitacyjny, który jest w stanie zamknąć dopływ cieczy. Urządzenia bez obciążenia wykorzystują w tym celu jedynie różnicę ciśnień.

Jakie są przykładowe zastosowania zaworów zwrotnych?

Solidne i wytrzymałe zawory zwrotne zazwyczaj wykonuje się ze stali nierdzewnej oraz mosiądzu. Gwarantuje to najwyższą jakość i odporność na działanie wody, wysokich i niskich temperatur, a także uszkodzeń mechanicznych.

Zawory zwrotne są przystosowane do stosowania w:

  • instalacjach hydraulicznych,
  • instalacjach pneumatycznych,
  • instalacjach wodnych centralnego ogrzewania,
  • systemów z mediami ciekłymi lub gazowymi.

Nowoczesne zawory zwrotne są skonstruowane tak, aby sprawnie działać również przy wysokich ciśnieniach, nawet do 350 barów. Dzięki nim można skutecznie zabezpieczyć i przedłużyć żywotność instalacji. Dodatkowo zwiększa się bezpieczeństwo pracy z systemem wodociągowym i centralnego ogrzewania.

Zawory zwrotne można wykorzystać również w sytuacji awarii przewodów zasilających,  zaniku zasilania powietrzem lub prądem. Urządzenia tego typu mogą ochronić kotły C.O. przed przegrzaniem, a tym samym kosztowną i skomplikowaną naprawą. Wynika z tego, że zawory zwrotne znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również życiu codziennym.

śr. ocena 0 / głosów 0