meble szkolne

Jakie są kryteria wyboru mebli szkolnych?

Odpowiednio dopasowane meble dla uczniów i przedszkolaków to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu pracy w placówce edukacyjnej. Obowiązkiem dyrekcji każdej szkoły i przedszkola jest zapewnienie prawidłowo dobranych krzeseł, ławek i stołów komputerowych, aby nie powodować wad postawy u uczniów. Jakie są kryteria doboru mebli szkolnych i na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Wzrost uczniów a wymiary krzeseł i blatów

Zasady wyboru mebli szkolnych są ściśle określone przez normę PN-ISO 5970:1994 i należy jej bezwzględnie przestrzegać, a więc kupować do szkół i przedszkoli wyłącznie meble, które tę normę spełniają. Wymiary mebli powinny spełniać wszelkie wymagania, które mówią o dostosowaniu mebelków szkolnych do wzrostu uczniów i przedszkolaków. Norma określa dokładnie wzrost użytkownika, oznaczenie kolorystyczne, wysokość siedziska krzesła i blatu stolika. Główne meble, z których korzystają uczniowie i przedszkolaki to krzesła i stoły, które służą jako codzienne stanowisko pracy. Ponieważ dzieci spędzają w placówkach edukacyjnych sporo czasu, meble te muszą być bezpieczne i komfortowe, aby ich postawa kształtowała się prawidłowo. W większości mebli oferowanych przez najlepszych, certyfikowanych producentów, zastosowana jest regulacja wysokości, dzięki czemu można je dostosowywać do indywidualnych potrzeb.

Meble szkolne powinny być bezpieczne

Bezpieczeństwo mebli szkolnych to podstawa. Powinny być wykonane z naturalnych, najwyższej jakości materiałów i nie zawierać szkodliwych substancji (np. w farbach stosowanych do ich malowania). Meble nie mogą zawierać ostrych krawędzi, a ich jakość i przeznaczenie musi być koniecznie potwierdzona certyfikatami i odpowiednimi atestami. Powyższa zasada tyczy się nie tylko stanowisk pracy, a więc stołów i krzeseł, ale także pozostałego wyposażenia szkół i przedszkoli, takich jak wieszaki w szatniach, stoły kreślarskie, półki świetlicowe, czy regały biblioteczne.

Przyjazny wygląd i wytrzymałość

Poza spełnieniem norm bezpieczeństwa i dostosowania mebli do wzrostu uczniów i przedszkolaków, ważnymi kryteriami wyboru mebli szkolnych jest ich wygląd. Ponieważ dzieci spędzają większość dnia w szkołach i przedszkolach, meble muszą być trwałe, odporne na zadrapania i pęknięcia. Dzieci nie tylko piszą na ławach szkolnych, ale również wykonują szereg zadań, np. technicznych, podczas których blat może ulec zniszczeniu. Najwyższej jakości meble, pochodzące od znanych i cenionych producentów, jak np. Poziom4, charakteryzuje niska cena i jednocześnie trwałość wykonania, przez co meble posłużą przez lata. Meble szkolne, szafy i regały powinny być pomalowane w przyjaznych kolorach. Szczególnym rodzajem mebli są meble przedszkolne i dla początkujących klas szkół podstawowych, które można zakupić w wesołych kolorach, przez co sala będzie przyjaznym miejscem do nauki i zabawy.

śr. ocena 5 / głosów 1