Jakie prace wiążą się z tapicerowaniem autobusów?”

Tapicer to zawód znany przede wszystkim z renowacji obić meblowych, jednak wraz z rozwojem transportu staje się także niezbędny przy odnawianiu fotelów w samochodach osobowych i autobusach. Tapicer może naprawiać uszkodzenia powstałe w tkaninach lub całkowicie je wymieniać. Ma więc duży wpływ na jakość siedzeń oraz poziom estetyki we wnętrzach autobusów.

Różnice między tapicerowaniem autobusów i samochodów osobowych.

Tapicerowanie wnętrza pojazdu wiąże się z wieloma różnymi obszarami. Naprawie i wymianie podlegają materiały i pokrowce na siedzeniach, podsufitce i obiciach dachowych, a także niektóre panele drzwiowe. Do zadań tapicera należy także dbanie o zasłonki autobusowe umieszczone przy stanowiskach pasażerskich oraz o wykładziny podłogowe. Tapicerowanie jest niezbędne w przypadku zniszczonych i poplamionych siedzeń, które wymagają usunięcia starego pokrycia i wypełnienia na rzecz nowej pianki przykrytej mocnym, czystym materiałem. W samochodach osobowych wymiana tapicerki zdarza się rzadziej, np. w przypadku przewożenia zwierząt lub małych dzieci. Natomiast w autobusach wszelkie nieczystości mocno wpływają na wizerunek firmy. Usługi tapicerskie to doskonałe rozwiązanie, by odświeżyć wnętrze pojazdu niskimi kosztami.

Estetyczność wnętrza dostosowana pod klienta

Tapicer w swojej pracy operuje różnego rodzaju narzędziami, które umożliwiają mu skrojenie i dopasowanie odpowiednich materiałów. Wybór skóry lub materiału sztucznego zależny jest od odporności danej tkaniny oraz efektu wizualnego, jaki w założeniu ma być uzyskany. Praca tapicera polega na tym, żeby pojedyncza naprawa była praktycznie niezauważalna, lecz całościowa zmiana tapicerki stwarzała wrażenie odmienionego, nowoczesnego wnętrza. Wpływ na komfort pasażerów zwiększa ich zadowolenie, co często skutkuje pozytywną reklamą. Wzór, rodzaj lub kolor tkaniny mogą być dopasowane do wymagań klienta. Dobry tapicer może jednak poradzić, jakie tkaniny sprawdzają się najlepiej i co z czym będzie pasować.

Tapicerowanie oraz inne usługi

Wystrój autobusu musi uwzględniać wiele elementów oraz różnych materiałów m.in. materiały PCV, welury, zasłonki, firanki, wykładziny, obicia tunelów na bagażniki, przegrody bezpieczeństwa czy podsufitki. Niepowtarzalny design można stworzyć wtedy, gdy tapicer dysponuje różnymi wzorami i kolorami tkanin. Niektóre firmy oprócz tapicerowania wnętrz autobusów dysponują także innymi, dodatkowymi usługami. Specjalista z firmy Erika Stanisław Stojak w Lubczy mówi:

Tapicerowanie autobusów jest naszą specjalnością. Dodatkowo wykonujemy na zamówienie zasłony, pokrowce i zagłówki. Zajmujemy się także oklejaniem autokarów, obszywaniem kierownic, przyciemnianiem szyb i praniem tapicerki autokarowej.  

śr. ocena 5 / głosów 4