Jakie cebulki i nasiona sadzimy na zimę?

Sadzenie cebulek oraz nasion rozpoczyna się jeszcze przed nadejściem się zimy. Chcąc cieszyć się wspaniałym ogrodem pełnym kwiatów, konieczne jest wykonanie pewnych prac jesienią. Należy przy tym pamiętać, aby kupując nasiona i cebulki nie czekać zbyt długo z ich zasadzeniem – powoduje to ich obsychanie oraz skraca czas konieczny do ukorzenienia się w ziemi przed nadejściem pierwszych mrozów. Jakie zatem wybrać odmiany, aby mieć pewność, że przetrwają zimę i na wiosnę będzie można się nimi cieszyć w ogrodzie?

Kwiaty, które przetrwają zimę – co wybrać?

Wiele gatunków wyróżnia się ogromną łatwością sadzenia oraz odpornością na niskie temperatury. Najczęściej sadzonymi przed zimą kwiatami są między innymi:

  • tulipany,
  • hiacynty,
  • narcyzy,
  • krokusy,
  • szafirki.

Jak zauważa specjalista z firmy Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN Spółka z o.o., ostatnią porą na zasadzenie cebulek oraz nasion przed nadejściem zimy jest czas od września aż do początku listopada.

Jak odpowiednio zasadzić kwiaty przed sezonem zimowym?

Warto kierować się prostą zasadą i wielkością cebulki. Głębokość zasadzenia powinna być przynajmniej trzy razy większa niż cebulka. Wpływa to na ich bezpieczne przezimowanie i rozkwit na wiosnę. Dodatkowo należy pamiętać, że wielkość kwiatów jest tym większa, im większe są cebulki. Przede wszystkim jednak warto zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami, jakie widnieją na opakowaniach. Dzięki temu skutecznie można zasadzić rośliny w każdym rodzaju gleby.

Cebulki oraz nasiona kwiatów warto kupować w sklepach sprawdzonych, oferujących wysoką jakość. Sprawdzone sklepy oferują wyłącznie zdrowe oraz nieuszkodzone egzemplarze, z których wyrastają piękne kwiaty. Bardzo często w dużych sieciach handlowych, oferowane są cebulki oraz nasiona wątpliwej jakości.

Czy czas kwitnięcia ma znaczenie?

Decydując się na sadzenie cebulek kwiatowych przed rozpoczęciem się zimy, warto pamiętać, że rośliny mają różne okresy kwitnięcia. Dzięki temu można skomponować wspaniałe zestawienia, które będą upiększały ogród przez cały sezon. Stworzenie samodzielnej mieszanki kwiatów nie jest trudnym zadaniem. Konieczne jest jedynie zestawienie gatunków o różnych terminach kwitnięcia. Warto wybierać je również pod względem ich:

  • wysokości,
  • intensywności kwitnięcia,
  • zapachu,
  • liczby kwiatów.

Istotne jest również sadzenie ich grupowo – im więcej nasion oraz cebulek, tym okazalsze efekty na wiosnę.

Sadzenie kwiatów przed okresem zimowym – czy to trudne zadanie?

Sadzenie kwiatów przed zimą wcale nie musi oznaczać wielu problemów oraz komplikacji. Jest wręcz przez wielu specjalistów polecane, a w przypadku niektórych cebulek stanowi konieczność. Wystarczy jedynie wybrać te, które znoszą zimowe warunki pogodowe. Stosując się do instrukcji na opakowaniach, można w bezpieczny sposób zasadzić stworzyć cudowny ogród – niezależnie od rodzaju gleby.

śr. ocena 5 / głosów 4