taśma przenośnikowa

Jakie akcesoria przydadzą się do naprawy taśm przenośnikowych?

Przenośniki taśmowe to wygodne i skuteczne w działaniu urządzenia do transportu różnego typu materiałów. Ich praca ułatwia procesy technologiczne w zakładach produkcyjnych, przetwórczych i przedsiębiorstwach wielu branż. Podstawowym elementem tych urządzeń są taśmy przenośnikowe. Wykonane są one z odpornych mieszanek gumowych. Po dłuższej eksploatacji mogą one ulegać zużyciu i uszkodzeniom mechanicznym. Wymagają wówczas profesjonalnych napraw. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie akcesoria niezbędne są do tej czynności.

Jak zbudowana jest taśma transportowa?

Choć wydaje się, że taśma przenośnikowa jest prostym pasem gumy, to w rzeczywistości zbudowana jest z kilku bardzo ważnych warstw. Konstrukcja taśmy decyduje, czy nadaje się ona do transportu ciężkiego urobku, czy też lekkich śmieci. Środek taśmy wypełnia rdzeń, który nadaje jej odpowiedniej wytrzymałości. Sztywność rdzenia musi być tak dobrana, aby nie ograniczała elastyczność taśmy, koniecznej do prawidłowej pracy na bębnach lub zestawach krążkowych.

Górną część taśmy stanowi okładka nośna, na której transportuje się materiały. Jest ona grubsza od warstwy znajdującej się po drugiej stronie taśmy, zwanej okładką bieżną. Strona bieżna taśmy transportowej jest bowiem mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne i pozostałe obciążenia. Grubości okładki nośnej wahać się może w przedziale od 1,5 do 10  mm i zależy od zastosowań oraz przewidywanych obciążeń przenośnika taśmowego. Istotnym elementem większości taśm przenośnikowych są przekładki tkaninowe, które zwiększają jej wytrzymałość.

W przypadku awarii – zestaw naprawczy

Przenośniki taśmowe, tak jak inne urządzenia działające pod dużymi obciążeniami  i w trudnych warunkach ulegają awariom. Najbardziej na uszkodzenia narażona jest taśma transportowa, na której powstają różnego rodzaju uszkodzenia spowodowane uderzeniami urobku. Z czasem drobne rysy przekształcają się w duże rozcięcia, które mogą prowadzić do przerwania okładek lub przekładek, a nawet do przebić taśmy na wylot. Dobrą praktyką jest zakupienie przez użytkownika przenośnika taśmowego specjalnych zestawów naprawczych do taśm transportowych. W przypadki awarii pozwolą one na szybkie przeprowadzenie naprawy. Jedną z firm, które przygotowały takie zestawy jest przedsiębiorstwo Global Serwis w Wolbromiu.

W skład zestawu naprawczego wchodzą elementy do mechanicznego łączenia:

  • spinacz śrubowy do taśm,
  • zszywki to taśm,
  • złącze MS.

Elementy zestawu naprawczego umożliwiają łączenie pęknięć, co zapobiega dalszym uszkodzeniom. Dzięki doraźnym naprawom taśm transportowych przedsiębiorstwa nie będą zagrożone przestojami technologicznymi i stratami. Muszą się one jednak liczyć z wyminą taśmy na nową w najszybszym czasie.

śr. ocena 0 / głosów 0