Do jakich zadań wykorzystuje się rębaki bębnowe?

Obecnie ochrona zasobów naturalnych i efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii są największym wzywaniem. Stąd tak ważny jest dobór właściwych technologii rozdrabniania, by zapobiegać powstawaniu nadmiernych ilości odpadów i optymalnie wykorzystać drewno jako surowiec dla branży drzewnej. Rębak bębnowy to serce linii rozdrabniających drewno. Może być również wykorzystywany w firmach zajmujących się dbaniem zielone tereny miejskie, pobocza dróg, w dużych sadach do rozdrabniania karp drzewnych pozostających po karczowaniu terenu. Do jakich czynności wykorzystuje się jeszcze rębaki bębnowe? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie jest przeznaczenie rębaków bębnowych?

Rębaki bębnowe do drewna są urządzeniami stacjonarnymi wyposażonymi w napęd elektryczny, które z powodzeniem znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Przeznaczone są przede wszystkim do rozdrabniania wszelkich odpadów tartacznych, gałęziówki oraz okrągłego drewna na wysokiej jakości zrębki technologiczne, wędzarnicze lub opałowe. Wielkość zrębków jest zależna od ilości noży tnących na rotorze, prędkości podawania, a także od wymiarów perforacji sita, które zamontowane jest pod wałem tnącym. W standardowym wyposażeniu rębaka znajdują się:

  • podajnik wibracyjny lub taśmowy, który zapewnia automatyczne podawanie odpadów drzewnych do komory wsadowej rębaka,
  • wykrywacz metalu
  • szafa sterownicza,

Opcjonalnie rębaki bębnowe wyposażone są w dodatkowe hydrauliczne podnoszenie walców górnych, a także system odbioru zrębki na bazie przenośnika zgrzebłowego.

Jakie są główne cechy rębaków bębnowych?

Rębaki bębnowe są bardzo przydatnym urządzeniem dla płynnego funkcjonowania tartaków, fabryk płyt wiórowych i sklejek, producentów pelletu, brykietu oraz mebli, a także dla przedsiębiorstw, które produkują zrębkę wędzarniczą i zrębkę energetyczną dla elektrowni i elektrociepłowni. Ich konstrukcja, obroty wału z pełnej stali oraz prędkość podawania materiału są dobierane odpowiednio do rodzaju materiału i jego wielkości, by zapewnić jak najbardziej efektywne cięcie na żądaną długość zrębki. Ponadto statycznie wyważony wirnik z wałem wtykowym gwarantuje pozbawioną wibracji pracę, a noże tnące, które są wykonane ze stopowej stali narzędziowej, są łatwo ustawialne i można je bez problemu wymieniać.

Gdzie można zakupić rębaki bębnowe?

Jedną z firm zajmującą się sprzedażą rębaków bębnowych oraz rębaków do biomasy jest PPHU Śpiewak z Wrocławia. Specjalizuje się ona w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań dla przemysłu energetycznego oraz drzewnego z zakresu rozdrabniania, transportowania, magazynowania i spalania biomasy i od 20 lat dostarcza najwyższej jakości maszyny przemysłowe wykorzystywane m.in. w firmach zajmujących się przetwórstwem drewna, fabrykach mebli, fabrykach płyt wiórowych, elektrociepłowniach.

śr. ocena 5 / głosów 3