Z jakich materiałów wykonuje się stopki do mebli

Stopki to niepozorne elementy, które mają ogromny wpływ na komfort korzystania z mebli. Od nich zależy stabilność sprzętu, wygoda jego przesuwania, a także rozłożenie nacisku, jaki mebel wywiera na podłoże. Jakie rodzaje tych akcesoriów wyróżniamy? Z czego wykonane są stopki? Zobaczmy, jaki wybór dają nam w tej dziedzinie producenci akcesoriów meblowych.

Po co meblom stopki?

Nóżki, czy też stopki do mebli, to mały, niepozorny element, który nie zawsze jest używany. Czemu służy? Zapytaliśmy o to eksperta z firmy Stawik, która zajmuje się produkcją akcesoriów meblowych.

Nóżki, w zależności od rodzaju, zapewniają stabilność, ale też mobilność. Regulowane pozwalają kontrolować wysokość oraz wypoziomowanie mebla. Stanowią jego postawę, a niekiedy ozdobę. Widać to szczególnie w przypadku mebli wypoczynkowych – dobrze dobrane stopki mogą odmienić charakter fotela lub kanapy.

Aby stopki zniosły ciężar mebla, muszą być tworzone z wytrzymałych materiałów odpornych na nacisk. O tym, jak poradzą sobie z naporem, decyduje także kształt. Zobaczmy, jakie rodzaje stopek meblowych są produkowane.

Rodzaje stopek meblowych

Pod względem materiału wyróżnia się przede wszystkim nóżki z tworzyw sztucznych oraz drewna. Dostępne są także stopki metalowe. Dzięki temu można łatwo dobrać akcesorium do wyglądu mebla bez zaburzania estetyki. Stopki metalowe bywają pokrywane np. chromem dla uzyskania ciekawego efektu. Także te z tworzyw sztucznych są uszlachetniane, aby imitować inne materiały.

Z uwagi na to, że stopki meblowe są produkowane do różnych rodzajów wyposażenia – domowego, przemysłowego, biurowego, gabinetowego i innych – są bardzo różnorodne pod względem kształtów i rozmiarów. Najbardziej typowe są okrągłe stopki o zróżnicowanych średnicach. Ich inną wersją jest ślizg obrotowy z trzpieniem i tuleją. Obok okrągłych form pojawiają się także prostokątne oraz kwadratowe, a nawet trójkątne oraz kuliste. Niektóre stopki występują w odmianie regulowanej, która daje kontrolę nad wysokością i poziomem mebla.

Akcesoria te różnią się od siebie także sposobem montażu. Mogą być wkręcane lub wyposażone w bolce umieszczane w otworach w meblu. Dzięki tak szerokiej gamie można wybrać nóżki, które nie tylko staną się pewną podporą dla nawet najcięższego mebla, ale też jego ozdobą. Odkręcane stopki to praktyczne rozwiązanie – ułatwiają przemieszczanie sprzętu, a w razie uszkodzenia łatwo je zdemontować i wymienić. Ponieważ jednak są narażone na znaczne ciężary, warto wybierać akcesoria wysokiej jakości, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też cechują się dobrymi materiałami i odpornością.

śr. ocena 5 / głosów 3