Z jakich materiałów wykonuje się guziki

Wybór guzików jest niezwykle istotny w przypadku ubrań z najwyższej półki, jednak na co dzień zwykle nie zwracamy uwagi na te drobne elementy naszej odzieży. Guziki ekskluzywne produkowane są z materiałów naturalnych – najsławniejsze są guziki z bawolego rogu, o których z pewnością słyszał każdy, kto interesował się kiedyś garniturami za niemałe pieniądze. Co warto wiedzieć o guzikach?

Guziki nie tylko z metalu i plastiku

Guziki, które możemy zobaczyć w naszych strojach na co dzień, najczęściej wykonywane są z tworzyw sztucznych i metali. Guziki metalowe mają swoją genezę w armii. Metalowe guziki w mundurach żołnierzy i oficerów pomagały im budować swój autorytet. Z czasem przeniesione zostały także do mody codziennej, gdzie nabrały nieformalnego wydźwięku. Najczęściej produkowane są ze stali lub mosiądzu. By nadać im koloru, przyozdabia się je za pomocą emalii. W sklepach pasmanteryjnych znajdziemy także guziki z tkaniną.

W klasycznych frakach i smokingach guziki dawniej najczęściej obszywane były jedwabiem – dowiadujemy się w firmie KRAWGORS z Ksawerowa. Dziś najczęściej obciągane są tkaniną, z której szyty jest cały strój.

Na szczególną uwagę zasługują guziki z masy perłowej. Wbrew pozorom nie jest ona sztuczna, jest pozyskiwana z muszli perłopławów, które są do tego celu specjalnie hodowane. W niektórych krajach produkuje się także guziki z orzechów, na przykład orzechów corozo, owoców tropikalnych palm, które występują w Ekwadorze, Kolumbii i Peru. Choć guziki to elementy bardzo drobne, warto się im bliżej przyjrzeć.

Prawidłowy dobór guzików

Guziki powinny być dopasowane do stylu i preferencji osoby, która będzie je nosiła na swoim stroju. Jest jednak kilka ogólnych zasad, o których warto wspomnieć. Guziki, które mają połyskliwe wykończenie oraz guziki ciemne mają w hierarchii formalności wyższą pozycję niż guziki matowe i jasne. Najmniej formalne są guziki metalowe. W marynarkach na przykład sprawdzają się wyłącznie w modzie casualowej, w strojach na co dzień. Jeśli nie ogranicza nas żaden dress code, wybór guzików zależy właściwie wyłącznie od naszej fantazji i poczucia estetyki. Robiąc zakupy, warto przyglądać się detalom. Kiedy kupimy koszulę w sieciówce, wystarczy zmiana guzików na bardziej oryginalne, by nasz strój wyróżniał się w tłumie. Żółte guziki do niebieskiej marynarki? – Dlaczego nie. Jeżeli chcemy się wyróżniać, dobierajmy ciekawe dodatki, które urozmaicą naszą codzienną modę i nadadzą stylizacjom oryginalnego charakteru.

śr. ocena 5 / głosów 4