Jaką rolę w zbiornikach na paliwo odgrywają przepływomierze?

Zużycie paliwa w firmie transportowej, przedsiębiorstwie produkcyjnym czy gospodarstwie rolnym generuje często bardzo duże koszty. Wpływ na to mają, nie tylko naturalne potrzeby danej firmy, ale również fizyczne właściwości danego oleju napędowego. Warto więc zdecydować się na rozwiązania, które przyniosą realne oszczędności, np. wyposażyć się w zbiornik dwupłaszczowy na paliwo z cyfrowym przepływomierzem. Czym on jest i jaką rolę odgrywa?

Jaką funkcję pełni przepływomierz?

Przepływomierz pokazuje ilość przepompowanego oleju od ostatniego zerowania i przepływ całkowity. Jest on przeznaczony do pomiaru zużycia oleju napędowego. Zasada dokonywania pomiarów oparta jest o owalne koła zębate, zapewniające dużą dokładność w szerokim zakresie natężeń przepływu przy małej stracie ciśnienia. Olej napędowy przepływający przez urządzenie napędza koła zębate, które następnie obracają się i tym samym przekazują jednostki cieczy. Dokładny pomiar wprowadzanego paliwa następuje poprzez zliczanie obrotów kół zębatych, czyli przepływających jednostek. Koła te posiadają magnesy, które w trakcie kolejnych obrotów cyklicznie wysyłają sygnały do czujnika magnetycznego umieszczonego w komorze pomiarowej.

Użytkownik zbiornika Deso wyposażonego w przepływomierz cyfrowy może wybrać tryb pracy urządzenia z wyświetlaniem częściowej i całkowitej ilości przesłanego paliwa lub tryb z wyświetlaniem natężenia przepływu oraz częściowej ilości dozowanego oleju napędowego. W przypadku przepływomierza tłokowego nie może on działać w pojedynkę. Niezbędnym uzupełnieniem są liczniki, które są doskonałym rozwiązaniem na wszelkie rozbieżności w czasie inwentaryzacji paliwa.

Warto pamiętać, że prawidłowy monitoring zużycia oleju napędowego, jak i pełna kontrola nad gospodarką paliwową mogą znacząco obniżyć koszty prowadzonej działalności. Tylko dokładne i rzetelne informacje pozwolą na skuteczne i oszczędne zarządzanie paliwem.

Przepływomierz cyfrowy –  co warto o nim wiedzieć?

Zbiorniki dwupłaszczowe na olej napędowy wyposażone w przepływomierze cyfrowe zapewniają większą dokładność pomiaru przepływu rzędu +/-1%. Występują one najczęściej w trzech wersjach, tj. z wyświetlaczem standardowym lub powiększonym, jak i w wersji z wyjściem sygnałowym typu otwarty kolektor. Ta ostatnia stosowana jest, gdy instalowane są dodatkowe urządzenia, na przykład te kontrolujące dostęp.

Czasami zdarza się, że przepływomierz jest niewystarczająco dokładny. Przyczyną może być złe wykalibrowanie przepływomierza, zanieczyszczona komora czy powietrze znajdujące się w oleju napędowym, dlatego zaleca się wykonać powtórnie kalibrację, rozmontować i oczyścić komorę przepływomierza lub znaleźć i usunąć nieszczelność w pompie czy linii ssącej – zauważa ekspert z firmy usługowo-handlowej MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, która oferuje wysokiej klasy zbiorniki i przepływomierze cyfrowe, dedykowane właścicielom zakładów produkcyjnych, gospodarstw rolnych i domowych.

Warto wiedzieć, że przepływomierze posiadają fabrycznie ustawiony współczynnik K, który pozwala otrzymać optymalne wyniki pomiarów dla paliwa. Ustawienia kalibracji można zmienić w sposób opisany w dołączonej do urządzenia instrukcji. Co więcej, można także przywrócić ustawienia fabryczne. Komorę pomiarową przepływomierza można również czyścić bez konieczności demontażu z przewodu rurowego. Przed zamknięciem pokrywy zbiornika pamiętajmy jednak, aby upewnić się, czy koła zębate obracają się swobodnie.

śr. ocena 0 / głosów 0