beton

Jak znaleźć dobrego producenta betonu?

Na rynku regularnie otwierają się kolejne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją betonu. Liczba wytwórni stale rośnie, co nie ułatwia klientom podjęcia decyzji w wyborze najlepszego dostawcy. Inwestorzy kierują się różnymi kryteriami. Należą do nich cena, ale też jakość. Idealnie, gdyby udało się znaleźć złoty środek, ale czy jest to możliwe? Czy na rynku są oferty łączące wysoką jakość materiałów i atrakcyjne stawki?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu betonu?

Pomimo iż na rynku można znaleźć wiele wytwórni betonu, nie każda oferuje odpowiednią jego jakość. Wybierając właściwy materiał, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Najważniejsze, by zamawiać go u renomowanego i sprawdzonego producenta, który jakość produktu potwierdza np. odpowiednimi certyfikatami. Informacje te można uzyskać poprzez weryfikację zaświadczenia uzyskanego z niezależnego instytutu, bądź też zweryfikowanie czy firma wdrożyła System Zakładowej Kontroli Produkcji.

Kolejnym elementem potwierdzającym gatunek jest znak „Dobry Beton” – jest on przyznawany przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego. Poświadcza on, że w zakładzie są przestrzegane określone procedury i praktyki związane z produkcją betonu, umożliwiające uzyskanie wysokiej jakości materiału.

Każdy nabywca towaru powinien również otrzymać dowód dostawy tj. dokument WZ, który będzie zawierał informacje określone w normie PN-EN 206+A1:2016-12. Dotyczą one parametrów dostarczonej mieszanki betonowej, ale też rodzaju użytych składników np. cementu, wody, kruszyw czy wszelkich domieszek chemicznych.

Od czego jest uzależniona cena?

Specjaliści uznają, że w teorii cena betonu określonej klasy w różnych zakładach powinna być na podobnym poziomie. Co istotne – oferowane produkty powinny mieć takie same właściwości. Niestety, tak nie jest. Wynika to z faktu, iż każda wytwórnia stosuje inne metody produkcji, inne proporcje surowców, ale też technologie. Nawet niewielkie różnice w jakości stosowanego cementu, kruszywa czy domieszek chemicznych mają ogromny wpływ na wartość końcową. Należy jednak zwrócić uwagę, że jakość poszczególnych ma ogromny wpływ na jakość końcową, w tym również trwałość i wytrzymałość. Ekspert z BAN-KOR-BET wyjaśnia, że podczas poszukiwań warto wziąć pod uwagę:

  • cenę,
  • gatunek zastosowanego cementu,
  • rodzaj kruszywa drobnego, jak i grubego,
  • zastosowane domieszki chemiczne,
  • skalę działania jednostki,
  • doświadczenie,
  • opinię konsumentów.

Elementy te mają ogromny wpływ nie tylko na jakość produktu, ale też ostateczną cenę. Nic dziwnego, że im droższe są poszczególne składowe, tym wyższe stawki są stosowane przez wytwórców. Jednak inwestycja w jakość zawsze popłaca.

śr. ocena 0 / głosów 0