bryczka konna

Jak zbudowana jest bryczka konna?

W dawnych czasach, kiedy świat nie był tak zaawansowany technologicznie jak dziś, ludzie korzystali z różnych praktycznych pojazdów. W najbogatszych dworach i majątkach ziemskich często spotykało się majestatyczne bryczki konne, którymi podróżowały całe rodziny. Ich funkcją był nie tylko transport, ale też reprezentacja majątku. Dziś również można spotkać takie bryczki, odrestaurowane i uszlachetnione. Wyjaśniamy, jaką charakteryzują się konstrukcją.

Kiedy powszechnie korzystano z bryczek konnych?

Różnego rodzaju pojazdy kołowe, ciągnięte najczęściej przez konie, spotykało się już w czasach przed naszą erą. Używano ich do transportu drewna, żywności i innych materiałów. Bryczka konna należy do czterokołowych pojazdów zaprzęgowych, a czasy jej świetności w Polsce i na świecie przypadają na wiek XVIII.

Specjaliści z firmy Zenon Mendyka – Powozy Konne wyjaśniają: W Polsce bryczki konne wykorzystywało się powszechnie na wsiach, w celach gospodarczych i komunikacyjnych. W krajach Europy Zachodniej służyły głównie podróżom.

Dziś również można spotkać bryczki zaprzęgane końmi, głównie w miejscowościach turystycznych. Z ich pomocą zwiedza się najbardziej urokliwe zakątki miast, choć niejednokrotnie pojazdy nie są używane – można je jedynie podziwiać na wystawach.

Konstrukcja bryczki konnej

W poszczególnych regionach kraju specjaliści budowali bryczki konne z innych materiałów, jednak podstawy konstrukcji wszędzie były takie same. Ich podwozie składało się z:

  • czterech kół,
  • dwóch osi,
  • resorów,
  • orczycy stałej,
  • wpustu dyszlowego,
  • dyszla,

Na szczególną uwagę w bryczkach konnych zasługuje system resorów. Początkowo pojazdy były wyposażone w wasąg, jednak później zaczęto montować w nich dwa, trzy i ostatecznie cztery resory. Nadwozie tradycyjnych bryczek konnych to kabina dla pasażerów. Dzięki niej użytkownicy mogli schronić się przed wiatrem, deszczem i promieniami słońca. Kabina była wyposażona w małe okienka, przez które można było wyjrzeć na zewnątrz. Wiele modeli posiadało także rozkładany dach kabiny.

Bryczki konne dziś

Aktualnie miłośnicy starych pojazdów starają się, aby bryczki konne nie tylko nie uległy zniszczeniu, ale też zachwycały pięknem i elegancją. Pojazdy poddaje się renowacji i ozdabia szlachetnymi elementami pozłacanymi. Dzięki temu bryczkę konną można wynająć, na przykład na ślub, chrzest, a nawet krótką podróż służbową.

Pojazdy tego typu często wykorzystuje się w filmach, których akcja rozgrywa się w XVIII lub XIX wieku. Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których nadal pielęgnuje się i używa bryczek konnych, co jest swoistym oddaniem czci tradycji.

śr. ocena 0 / głosów 0