Jak wygląda produkcja kartonów z tektury?

Pudełka kartonowe są jednym z podstawowych produktów przemysłu opakowaniowego. W codziennym życiu bardzo często mamy z nimi do czynienia. Otrzymujemy w nich przesyłki, leki, sprzęt AGD i RTV, jedzenie… Ale czy kiedykolwiek myślałeś o tym, jak wygląda produkcja kartonu z tektury? Łatwo zapomnieć, że wszystko zaczęło się od drzewa, które przeszło długi proces przetwarzania. Poniżej wyjaśniamy, jak wygląda produkcja pudełka kartonowego.

By wyprodukować pudełko potrzebujemy tektury. Proces rozpoczyna się zatem od wytworzenia papieru – w tym przypadku makulaturowego. Masa makulaturowa zostaje zamieniona w pulpę i oczyszczona. Następnie przechodzi proces mielenia, by zyskać zdolność papierotwórczą. Po tym etapie do masy dodaje się często różnego rodzaju wypełniacze, np. skrobię. Kolejny krok to usuwanie wody i formowanie wstęgi papieru. Ostatnim etapem jest suszenie i nawijanie papieru na rolki.

Wytwarzanie tektury

Tektura powstaje poprzez sklejenie kilku pojedynczych warstw papieru, czyli linerów. Im jest ich więcej, tym bardziej wytrzymały będzie karton. Najbardziej amortyzującym materiałem jest tektura falista. By ją uzyskać, papier należy poddać karbowaniu pod wpływem wysokiej temperatury na wałach ryflowanych. Następnie grzbiet fali pokrywany jest klejem i nałożone zostają warstwy płaskie. Po wysuszeniu gotową tekturę maszyny tną na mniejsze arkusze.

Od tektury do pudełka

Tektura trafia do maszyny sztancująco-wycinającej, wyposażonej w wykrojnik. Narzędzie nadaje pudełku określony kształt i je biguje. Użytkownik będzie mógł później złożyć opakowanie według zaznaczonych linii. Karton trafia następnie do sekcji wypychającej, gdzie usuwane są odpady technologiczne. Kolejna maszyna dzieli arkusz na poszczególne wykroje, czyli pojedyncze kartony. Sklejarka składa i skleja opakowania w taki sposób, by łatwo można było je później rozłożyć.

Kartony wykonywane z tektur litych nadają się do pakowania rzeczy lekkich. Sprawdzą się w branżach cukierniczej, kosmetycznej, spożywczej czy farmaceutycznej. Opakowania z tektury falistej przydadzą się z kolei podczas przeprowadzki, albo do zapakowania ciężkiego sprzętu elektronicznego – tłumaczy ekspert z firmy Ekopak.

Nadruki na kartonach z tektury

Bardzo często nanoszone są nadruki na opakowania tekturowe. Można wykonać je różnymi metodami. Pierwszą z nich jest kaszerowanie. Tektura zostaje oklejona cienkim papierem, uprzednio zadrukowanym według życzenia zamawiającego. Zwiększa to wytrzymałość opakowania.

Nadruki na kartonach wykonuje się także metodą fleksograficzną. Można stosować ją na różnych powierzchniach, w tym tekturze falistej. Grafika czy napisy mają wysoką jakość, są czytelne i nie ulegają ścieraniu.

śr. ocena 5 / głosów 6