hala-stalowa

Jak wybrać halę o konstrukcji stalowej?

Hale stalowe to w dzisiejszych czasach powszechnie wybierana alternatywa dla obiektów murowanych. Ich zastosowania w przemyśle nie da się przecenić – wykorzystywane są między innymi jako obiekty magazynowe i produkcyjne, warsztaty, garaże, hangary… Sprawdzą się również jako obiekty o charakterze rolniczym i hodowlanym. Jednak hala hali nierówna – co należy brać pod uwagę przy wyborze takiego obiektu?

Hala na stałe czy na określony czas?

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć przed budową hali stalowej, jest planowany okres eksploatacji takiego obiektu. Krótko mówiąc musimy zdecydować, czy hala ma służyć jako obiekt całoroczny,  czy może po pewnym czasie zostanie rozebrana. Ten wybór może zdecydować o poniesionych przez nas kosztach oraz obowiązkach, jakich powinniśmy dopełnić w związku z budową.

– Jeśli planujemy wybudowanie hali na stałe związanej z gruntem, której powierzchnia wyniesie więcej niż 25 metrów kwadratowych, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę – mówi przedstawiciel firmy Wenmont – To i pozostałe formalności związane z budową mogą zająć nawet kilka miesięcy. Hala tymczasowa to rozwiązanie przydatne, kiedy potrzebujemy dodatkowej przestrzeni magazynowej lub garażowej, np. w okresie zbiorów – do postawienia takiego obiektu nie potrzeba pozwolenia, o ile zostanie on rozłożony w przewidzianym przepisami okresie. Ponadto hale takie są tańsze, choć należy zaznaczyć, że pod względem jakościowym nie dorównują obiektom stałym.

Zastosowanie hali

Do czego potrzebna nam hala? Czy będzie to przestrzeń magazynowa, czy produkcyjna? Czy zamierzamy trzymać w niej pojazdy, a może wykorzystamy ją jako pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych. To, jakie są nasze oczekiwania względem hali będzie miało decydujący wpływ na jej parametry, między innymi wielkość, wysokość, metodę wykonania ścian, instalacje wewnętrzne. Przykładowo hala do przechowywania maszyna rolniczych nie będzie potrzebowała tak wydajnego ogrzewania, co obiekt przeznaczony dla bydła czy drobiu.

Jakość materiału i technologia wykonania

Hala stalowa może być wykonana z różnego rodzaju elementów. Wybór jest bardzo szeroki, praktycznie wszystkie komponenty dostępne są w wielu różnych wariantach – od profili, przez wsporniki, kończąc na blasze tworzącej ściany i dach obiektu. Warto mieć świadomość, że kształt elementów oraz ich jakość ma duży wpływ na ostateczne parametry obiektu. Przykładowo blacha trapezowa i falista posiadają wyższą sztywność i są bardziej odporne na uszkodzenia, jednak nie dają praktycznie żadnej izolacji termicznej – jeśli zależy nam na zachowaniu energii cieplnej w hali, ściany powinny być wykonane ze specjalnych płyt warstwowych. Każdy element powinien być wykonany w taki sposób, by był maksymalnie odporny na działanie środowiska. Już sam kształt elementu ma na to wpływ – elementy o prostej formie, pozbawione drobnych zakamarków nie zbierają wilgoci, która powoduje korozje.

śr. ocena 5 / głosów 5