farba podkladowa do metalu antykorozyjna podklad

Jak wybrać farbę podkładową do metalu?

Farby podkładowe są używane do pierwszego, a czasem drugiego etapu malowania elementów metalowych. Ważne jest nie tylko ich prawidłowe nałożenie, ale też właściwe dopasowanie. Tylko tak będą długo utrzymywać się na powierzchni, zapewniając trwałość i estetyczny wygląd ostatecznej powłoki. Co ważne, pomimo iż trudno się je nakłada, ostatecznie nie są widoczne. Jak wybrać ich właściwy rodzaj?

Farba podkładowa – najważniejsze informacje

Farba podkładowa to substancja, która wykazuje działanie antykorozyjne – zapobiega przedostawaniu się wilgoci do materiału, a to z kolei pozytywnie wpływa na trwałość ostatecznej powłoki. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie stosowane w celu zwiększenia przyczepności pigmentu właściwego – to zadanie pełni farba gruntująca.

Bardzo ważne, by wersję podkładową nałożyć niezwykle cienko. Już jej niewielka ilość zapewnia skuteczną ochronę

– wyjaśnia ekspert z Centrum Dystrybucji Farb CDF Sp. z o.o.

Wybierając podkład, nie należy kierować się jego kolorystyką – nie jest on dostępny w zbyt dużej ilości wariantów. Obecnie największą popularnością cieszą się czarne podkładówki, które coraz częściej są wybierane zamiast tradycyjnej „mini” – farby o specyficznej, rdzawej barwie. W sklepach są one również dostępne w różnych odcieniach szarości.

Jakie są dostępne rodzaje farb podkładowych?

Farby podkładowe to w większości substancje jednoskładnikowe, wyprodukowane na bazie alkilowej bądź chlorokauczukowej. W zależności od miejsca ich stosowania zaleca się użytkowanie innych wariantów. I tak:

  • podkłady o zwiększonej zawartości fosforanu cynku sprawdzą się w warunkach zwiększonego zasolenia np. na przydrożnych płotach, narażonych na kontakt z solą drogową,
  • dwuskładnikowe farby podkładowe epoksydowe sprawdzą się natomiast w przemyśle. Pomimo iż są trudniejsze w nakładaniu, a ich czas przygotowania również jest dłuży, zapewniają wyjątkową trwałość i odporność na szkodliwe czynniki,
  • podkłady na bazie olejów powinny być stosowane na już zardzewiałych powierzchniach. Zawartość olejów i ich połączenie z innymi substancjami sprawia, że zapewniają doskonałe właściwości penetrujące oraz skutecznie wypierają wodę – w konsekwencji nowopowstała powłoka jest znacznie trwalsza.

Podczas wyboru odpowiedniej farby podkładowej należy pamiętać, że powinna być ona dopasowana do warunków panujących w miejscu, w którym będzie wykorzystana. Im lepszy jakościowo wariant, tym większa trwałość. Przed zakupem warto sprawdzić nie tylko jakość i trwałość, ale też wydajność, gdyż różnice w poszczególnych wariantach mogą sięgać nawet 10 metrów kwadratowych na litrze.

śr. ocena 5 / głosów 3