druty spawalnicze

Jak wybrać dobre druty spawalnicze?

Wybór drutu spawalniczego nie jest oczywisty. Producenci oferują szereg rodzajów, a każdy z nich przeznaczony jest do innego typu spawów. Bardzo dużą część stanowią druty spawalnicze przeznaczone do spawania metodą MIG/MAG. Dostępne materiały na rynku różnią się przede wszystkim grubością, gatunkiem wykonania, szerokością szpuli, a co najważniejsze – wspomnianym już przeznaczeniem. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Druty spawalnicze – rodzaje

Na rynku dostępnych jest szereg różnego rodzaju tego materiałów. Najczęstszym podziałem jest ten ze względu na  grubość. W tym zakresie najpopularniejsze są druty:

  • 0,6 mm,
  • 1,0 mm,
  • 1,6 mm,
  • 2,0 mm.

Należy pamiętać, że im grubszy materiał, tym większa średnica drutu spawalniczego powinna zostać zastosowana. Druty spawalnicze można kupić od producenta nawinięte na szpule o różnej wadze – najczęściej spotykane są rozmiary – 5 oraz 15 kilogramów.

Specjalista z firmy produkującej druty i pręty spawalnicze STALKO Sp. z o.o. zauważa: Podczas wyboru drutu do spawania konieczne jest sprawdzenie, w jaki sposób drut nawinięty jest na szpulę. Pozwoli to uniknąć wszelkich problemów, jakie mogą wystąpić podczas prac spawalniczych. Dobrze nawinięty drut spawalniczy powinien z łatwością się rozwijać w taki sposób, aby nie trzeba było przerywać prac.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj drutu do spawania?

Wybór odpowiedniej grubości materiału uzależniony jest przede wszystkim od prac, jakie mają być wykonywane. Dotyczy to przede wszystkim grubości spawanego materiału. Jeżeli podczas spawania chcesz uzyskać większą gęstość czy głębokość wtopienia, wówczas konieczne jest zastosowanie drutu spawalniczego o mniejszej średnicy.

Dostępne na rynku druty ciągnione spawalnicze mogą zostać również rozróżnione ze względu na ich gatunek. Wyróżnia się w tej kategorii dwa ich rodzaje gatunkowe:

  • SG2 (G3Si1),
  • SG3 (G4Si1).

Elementy posiadające oznaczenie SG3 mają w swoim składzie dużo większą zawartość Si-Mn (krzemu – manganu )niż ma to miejsce w przypadku gatunku SG2. Gatunek drutu spawalniczego SG3 to również znacznie mniejsze prawdopodobieństwo zanieczyszczenia powierzchni spawanej i dużo większa wytrzymałość samych spawów.

Jaki wybrać drut spawalniczy?

Znając podział na gatunki oraz grubości drutów spawalniczych, jak również sposób dobierania drutu do spawanej powierzchni, pozostaje kwestia dotycząca wyboru konkretnego materiału. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jakość wykonania – im wyższa jakość, tym dużo większa pewność wobec trwałości wykonanych prac. Dodatkowo pozostaje kwestia ceny – druty lepsze gatunkowo są droższe niż kiepskiej jakości odpowiedniki. Wyższa cena bardzo często oznacza również dużo większą trwałość wykonywanych spawów. To eliminuje ryzyko wystąpienia ewentualnych uszkodzeń wynikających z niskiej trwałości spawów. Zanim zdecydujesz się na konkretny drut spawalniczy, poznaj opinie specjalistów na forach – eksperckie wypowiedzi mogą ułatwić wybór odpowiedniego elementu.

śr. ocena 5 / głosów 1