kominek na pellet czyszczenie

Jak właściwie dbać o piec na pellet?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób przykłada większą uwagę do środowiska, zwiększa się również wymiana głównego źródła ciepła na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Jedną z dobrych propozycji jest piec na pellet, który nie tylko stanowi przyjazną dla środowiska alternatywę, ale przede wszystkim jest ekonomicznym sposobem ogrzewania zarówno domu, jak i wody użytkowej. Niemniej jednak, aby zadbać o jego żywotność i prawidłowe funkcjonowanie nie można zapominać o odpowiedniej konserwacji oraz czyszczeniu. Sprawdź, czym charakteryzują się piece na pellet i jak właściwie o nie dbać.

Co warto wiedzieć o piecu na pellet?

Kominki na pellet to alternatywne i ekologiczne źródło ciepła dla pieców wymagających oleju, węgla i gazu.

Pellet to paliwo stałe w formie granulatu wytwarzane z biomasy, czyli specjalnej mieszanki powstającej z odpadów z drewna.

– mówi przedstawiciel Kominki-Pałka z Wrocławia, oferującej kominki ekologiczne.

Z tego powodu, w porównaniu do tradycyjnych kotłów podczas spalania nie produkują one dymu, sadzy, ani popiołu, a także nie wydzielają żadnych drażniących i nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, dzięki temu, że biopaliwo jest w niemal 90% pozbawione wody, znacząco zwiększa się efektywność jego spalania. Piece na pellet to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę. Mianowicie nowoczesne kominki są zintegrowane z pilotem, dzięki czemu włączamy i wyłączamy kocioł zaledwie za pomocą jednego przycisku, a także bez problemu możemy go zaprogramować tak, aby nagrzał nasz dom do pożądanej temperatury przed powrotem z pracy czy ze sklepu.

Jak czyścić piec na pellet?

Kominki na pellet przez wiele osób stosowane są jako jedyne i samodzielne źródło ogrzewania domu oraz wody użytkowej. W sytuacji gdy piec służy wyłącznie do ogrzewania domu, pełna konserwacja urządzenia powinna być przeprowadzana raz do roku, najlepiej po zakończonym sezonie grzewczym, natomiast jeśli piec dodatkowo ogrzewa również wodę, konserwacja przez specjalistów powinna być wykonana dwa razy w roku. Oczywiście, tak jak każde inne źródło ogrzewania, kominek na pellet musi również być regularnie i samodzielnie czyszczony. Raz w tygodniu zalecane jest opróżnienie pojemnika z popiołem, kontrola ilości paliwa znajdującego się w zasobniku, sprawdzenie zbiornika oraz rur podających i zrzutowych, a także ogólna kontrola czystości innych elementów pieca. Z kolei raz w miesiącu należy dokładnie wyczyścić wymiennik ciepła, ściany i kanały spalinowe, a co więcej warto zadbać o zabrudzenia z bocznych komór spalania. Zarówno konserwacja, jak i właściwe czyszczenie kotła na pellet nie jest wymagające i nie wymaga dużych nakładów pracy oraz czasu, niemniej jednak należy pamiętać, aby robić to regularnie, ponieważ odpowiednia pielęgnacja może znacząco wydłużyć jego żywotność i prawidłowe działanie.

Jakie są zalety kominków na pellet?

Z racji tego, że biomasa jest paliwem wysokokalorycznym, piece na pellet przede wszystkim stanowią o wiele bardziej ekonomiczną alternatywę dla innych form ogrzewania, pozwalających ogrzać bardzo dużą powierzchnię. Zasobnik kotła mieści taką ilość paliwa, która pozwala na ciągłe ogrzewanie nawet przez kilka dni, a dzięki możliwości sterowania go z poziomu pilota, bez problemu możemy zaprogramować piec do określonej temperatury, w momencie, której osiągnięcia, samoczynnie się wyłączy. Kominki na pellet to również jeden ze skutecznych sposobów zadbania o środowisko, mianowicie używając biomasy, nie przyczyniamy się do wzrostu dwutlenku węgla w atmosferze, a tym samym dbamy o ekologię. Warto również wspomnieć o tym, że nowoczesne piece na pellet są przystosowane do zabudowy, z racji czego będą doskonale komponować się zarówno z wnętrzem nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym.

śr. ocena 5 / głosów 3