Przegrody dla bydła

Jak urządzić przegrodę dla bydła?

Bydło powinno mieć jak najlepsze warunki, ponieważ przekłada się to przede wszystkim na Twoje korzyści. Obora to lokum, które musi umożliwiać zwierzętom zdrowy rozwój. Odpowiednia temperatura, wilgotność i dostępna przestrzeń w takim pomieszczeniu to podstawa. W dodatku każda przegroda powinna być właściwie dopasowana do predyspozycji bydła. Dowiedz się więc, jak zadbać o swoje zwierzęta gospodarcze.

Warunki w oborze dla bydła – niezbędne informacje

Najważniejsze jest poznanie podstawowych zasad przechowywania bydła. Po pierwsze – mikroklimat to czynnik, który wpływa na ich zdrowie i żywotność. Minimalna temperatura w takim pomieszczeniu musi wynosić 10 stopni Celsjusza. Poza tym bydło powinno mieć odpowiedni dostęp do światła.

Bardzo ważne jest, aby unikać przeciągów. To właśnie przez nie zwierzęta bardzo często zapadają na różne choroby, w tym układu pokarmowego. Jak mówi specjalista z P.W. Agrounima, nie można jednak dopuścić do zbytniego zawilgocenia pomieszczenia, dlatego wentylacja jest równie niezbędna. Zwierzęta oddychają, a przez ich skórę zachodzą skomplikowane procesy, związane z wymianą powietrza. Grzyb i pleśń w oborze to bardzo niepożądane zjawisko, które również wpływa na zdrowie zwierząt.

Kolejna sprawa dotyczy wielkości obory. Cisnące się bydło to najgorsza opcja. Dlatego właśnie powinno ono mieć wystarczająco miejsca, co szczególnie ważne jest w przypadku ciężarnych krów.

Przegrody dla bydła – podstawowe zasady

Obora powinna być podzielona na trzy strefy:

  • porodówkę,
  • strefę dla krów z cielętami,
  • kojce dla cieląt do ich dokarmiania.

Szczególnie ważna jest strefa dla krów z cielętami. Minimalna powierzchnia na krowę powinna wynosić 6 m2 oraz 1,5 m2 na cielę. Jeśli masz sporą oborę, możesz podzielić strefę na sektory po 20 krów z cielętami. Równie niezbędne są miejsca dla ciężarnych krów. Kojce porodowe muszą mieć powierzchnię 9 metrów kwadratowych. Krowa powinna przebywać z cielakiem przez tydzień, potem wrócić do stada.

Przegrody dla bydła także mogą przyjmować postać stanowiskowych. Oddzielają one miejsca legowiskowe w oborach wolnostanowiskowych. Tak samo przydatne są wygrody. Warto zainwestować w te wykonane z rur o grubości ścianki od 3,2 mm do 4 mm z zabezpieczeniami antykorozyjnymi. Uzupełnieniem mogą być uwięzi, które umożliwiają jednoczesne zwalnianie krów z boksów legowiskowych.

Jeśli więc chcesz zadbać o stan swojego bydła, nie zapomnij o odpowiednim zagospodarowaniu obory i przegród. To kluczowa kwestia, która zagwarantuje ich dobrostan, a Tobie – dynamiczny rozwój hodowli

śr. ocena 5 / głosów 1