płytki szklane z nadrukiem

Jak powstają nadruki na szkle?

W ostatnich czasach bardzo popularne stało się stosowanie elementów z grafiką na szkle jako ozdoby w pomieszczeniach domowych i nie tylko. Najczęściej można je jednak spotkać w kuchniach i łazienkach. Drukowanie można wykonywać różnymi metodami. Jedną z nich jest laminowanie próżniowe. Grafiki na szkle są utrzymane w żywej kolorystyce, a elementy laminowane są odporne na zarysowania i uszkodzenia. Jak wygląda proces drukowania na szkle i jakie zalety mają te nadruki?

Technologie i procesy drukowania na szkle

Wykonywanie nadruków na szkle jest możliwe dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii, innowacyjnych metod i przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Popularną metodą jest drukowanie za pomocą laminacji próżniowej. W tym przypadku najczęściej używa się szkła o grubości 4 mm, którego krawędzie są szlifowane. Następnie do szkła wgrzewa się nadruk, który jest odporny na zarysowania podczas montażu. 

Proces technologiczny laminowania szkła polega na ogrzaniu go w piecu w temperaturze 130 stopni, gdzie przebywa przez kilka godzin. W tym czasie elementy łączą się w spójną całość. W efekcie ukończony obraz jest bardzo zbliżony do obrazu widocznego na ekranie komputera. Nadruk na szkle jest utrzymany w żywej kolorystyce z zachowaniem kontrastów i wiernie odwzorowuje wszystkie szczegóły.

Tusze i pozostałe materiały używane w procesie drukowania muszą być przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia użytkowników. Powinny one posiadać odpowiednie atesty i nie wydzielać żadnego zapachu. Również technologie wykorzystywane do drukowania muszą spełniać wszystkie kryteria bezpieczeństwa.

Do wykonania nadruków można wykorzystać dwa rodzaje szkła: hartowane i niehartowane. Szkło hartowane jest materiałem bardziej odpornym na działanie wysokich temperatur oraz bardziej wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne niż szkło niehartowane. W obu przypadkach materiały są pokryte dodatkową warstwą ochronnego laminatu, która gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli jedna warstwa szkła ulegnie uszkodzeniu, druga część utrzyma szkło w ramie i zapobiegnie jego rozsypaniu po pomieszczeniu.

Zalety nadruków na szkle

Zdaniem pracownika z drukarni Stylowy Druk: Nadruk na szkle ma bardzo wiele zalet. Największą z nich jest możliwość bezpośredniego odwzorowania obrazu z komputera. Charakteryzuje się także dużą odpornością na działanie promieni słonecznych, wysokich temperatur i wilgoci oraz na pozostałe uszkodzenia mechaniczne.

Elementy szklane z nadrukiem są również łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Materiały wykorzystywane do drukowania są nietoksyczne i nie wydzielają żadnych szkodliwych związków. Dodatkowo nadruki na szkle nie ulegają odbarwieniom i długo utrzymują realistyczną i intensywną kolorystykę.

śr. ocena 0 / głosów 0