kijki drewniane

Jak powstają kije do szczotek, flag, parawanów?

Kije drewniane są obecne w każdym gospodarstwie domowym. Począwszy od codziennie używanych kijów od szczotek, poprzez przydatne na wakacjach parawany, aż do wyjmowanych na święta narodowe kijów od flag. Drewniane trzonki i drążki przydają się w domu, mieszkaniu i biurze. Jak powstają, z jakiego gatunku drzew pozyskuje się materiał i jakiej obróbce należy go poddać? Dowiedz się wszystkiego o produkcji kijów!

Jakie są rodzaje kijów drewnianych?

Kije do flag, szczotek i parawanów różnią się od siebie średnicą oraz długością. Ostateczna wartość tych parametrów zależy od planowanego sposobu użytkowania drążka i od celu, w jakim został wyprodukowany. Większość z nich ma średnicę ponad 23 mm i długość w przedziale od 120 cm do 200 cm. Możesz też zamówić kije indywidualnie dopasowane do twoich potrzeb – wystarczy, że skontaktujesz się w tej sprawie z producentem kijów. Realizacja takiego specjalnego zamówienia nie zabierze dużo czasu, a uzyskasz dokładnie takie drążki, jakich potrzebujesz.

Prawidłowa obróbka drewna na kije

Aby kije mogły spełniać swoją funkcję, muszą być one wykonane z wysuszonego surowca. Zanim drewno będzie nadawać się do obróbki, musi zostać starannie wyselekcjonowane i poddane suszeniu. Proces ten wymaga cierpliwości i doświadczenia. Po co to robić? Pozbycie się nadmiaru wody, która jest zmagazynowana w drewnie, korzystnie wpływa na parametry materiału. Profesjonalnie przeprowadzony proces suszenia drewna oraz przechowywanie w odpowiednich warunkach przekłada się na trwałość wyrobów i nadaje im odporność na odkształcenia.

Które rodzaje drewna nadają się do produkcji kijów?

Do wyrobu dobrych jakościowo kijów do szczotek używa się wyselekcjonowanego drewna sosnowego i bukowego. Drewno sosnowe to surowiec popularny i niedrogi. Tak jak wszystkie elementy wyprodukowane z naturalnego surowca, kije różnią się odcieniem i niektórymi właściwościami związanymi z gatunkiem drzewa, z którego są zrobione. Buk jest odrobinę twardszy i cięższy od sosny. Producenci dokładają wszelkich starań, aby materiał na drążki spełniał wszystkie oczekiwania klienta. Drewno zachowuje przy tym dobre parametry: jest wytrzymałe i odpowiednio twarde do produkcji elementów, które nadają się do wieloletniego użytkowania.

Gdy potrzebujesz kupić kij do parawanu, szczotki lub flagi, wybierz profesjonalnego producenta elementów drewnianych. Firma Jawor ma w swojej ofercie szeroki wybór różnych długości i średnic kijów. Pracownicy chętnie doradzą ci i uwzględnią indywidualne preferencje, produkując wyroby z drewna najwyższej jakości, dopasowane do twoich potrzeb.

śr. ocena 0 / głosów 0