Jak działają wciskarki hydrauliczne?

Skuteczne zabezpieczenie wykopu to gwarancja sprawnej realizacji prac budowlanych. Na terenach szczególnie narażonych na osuwanie się gruntu, działanie wody czy osiadanie wykorzystuje się szczelne obudowy. Konstrukcje oporowe wykonuje się różnymi metodami. Jedną z nich jest wciskanie. Czym dokładnie charakteryzują się stosowane w tym celu wciskarki hydrauliczne i na czym polega ich działanie?

Działanie i zastosowanie wciskarek hydraulicznych

Wciskarki hydrauliczne to urządzenia z napędem hydraulicznym służące do umieszczania obiektów w glebie, wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia konstrukcji oporowych. Głównym obszarem zastosowań wciskarek jest wykonywanie ścianek z grodzic, które zabezpieczają wykopy przed osuwaniem się, a dodatkowo chronią je przed działaniem wody. Omawiane maszyny umożliwiają umieszczanie grodzic w ziemi wykorzystując w tym celu prasę hydrauliczną, która jest sterowana zdalnie. Nowoczesne wciskarki hydrauliczne są urządzeniami samokroczącymi, co oznacza, że przemieszczają się samodzielnie w oparciu o zamocowane wcześniej profile startowe. Użycie dźwigu jest niezbędne jedynie do podawania kolejnych elementów. Statyczne wciskanie to dobra alternatywa dla wbijania pali młotem udarowym bądź pogrążania wibromłotem, która stosowana jest na terenach sąsiadujących z konstrukcjami wrażliwymi na drgania i osiadanie. W praktyce wciskarki hydrauliczne wykorzystuje się na terenach silnie zurbanizowanych, szczególnie w przypadku zwartej zabudowy oraz obiektów zabytkowych, gdzie ważna jest skuteczna redukcja emisji drgań i hałasu. To również rozwiązanie wykorzystywane na słabym podłożu, gdzie nie można użyć ciężkiego sprzętu.

Zalety korzystania z wciskarek hydraulicznych

Wciskanie statyczne to przede wszystkim skuteczny sposób na ograniczenie hałasu oraz wibracji generowanych przez wibromłoty czy urządzenia udarowe. W przeciwieństwie do wciskarek hydraulicznych, tego typu maszyny negatywnie oddziałują na otoczenie i zagrażają bezpieczeństwu sąsiednich budynków. W ofertach renomowanych firm, takich jak KDM Dariusz Mazur, dostarczających sprzęt dla geotechniki i hydrotechniki, znaleźć można nowoczesne, lekkie i samokroczące wciskarki hydrauliczne. Przykładem takiego urządzenia może być wciskarka Kowan Still Worker przeznaczona do pogrążania grodzic zarówno typu “U”, jak i “Z”. Do jej zalet należy nie tylko redukcja hałasu i drgań, ale też zdalne działanie metodą samodzielnego kroczenia, co pozwala na użycie jedynie małego dźwigu na budowie. Tego typu wciskarki pozwalają na precyzyjną i sprawną realizację prac przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Dodatkowo niewielkie rozmiary tych urządzeń pozwalają na zastosowanie ich w ograniczonej przestrzeni, np. w istniejących obiektach czy pod konstrukcjami, takimi jak mosty i wiadukty. Podsumowując, nowoczesna wciskarka hydrauliczna to skuteczny sposób na sprawne wykonywanie grodzic nawet w trudnych warunkach.

śr. ocena 5 / głosów 4