Suszarnie do drewna

Jak działają suszarnie do drewna?

Drewno to jeden z najpopularniejszych surowców, z którego wytwarza się meble, akcesoria domowe, zabawki, a nawet budynki. Aby jednak wykonane z niego przedmioty były dobrej jakości, materiał trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Jednym z etapów jest suszenie drewna. Zajmują się tym wyspecjalizowane suszarnie. Na czym polega działanie zakładu tego typu?

Dlaczego suszy się drewno?

Tuż po ścięciu drzewa, drewno jest wilgotne. Przez to nie może być od razu poddane dalszej obróbce. Podczas wysychania zmienia ono bowiem swoje właściwości, m.in. kurczy się. A zatem, może zostać poddawane gięciu, klejeniu czy barwieniu dopiero kiedy zmniejszy się jego wilgotność. Znaczenie ma również metoda suszenia. Wybór danego sposobu może mieć duży wpływ na efekt końcowy całego procesu. Poziom wilgotności to bardzo ważny czynnik w obróbce drewna.

Znaczenie ma nie tylko to, jak bardzo wilgotne jest drewno, ale również czas jego suszenia. – Klientami profesjonalnych suszarni są zazwyczaj zakłady stolarskie, tartaki i firmy handlowe, a czasem również klienci indywidualni – wyjaśnia pracownik firmy KMZ. Ta suszarnia wykorzystuje metodę komorową suszenia drewna.

Na czym polega komorowe suszenie drewna?

Jak sama nazwa wskazuje, komorowe suszenie drewna odbywa się w specjalnych komorach. Panuje w nich bardzo wysoka temperatura. Dzięki temu wszystkie grzyby czy szkodniki znajdujące się w ściętym drewnie zostają usunięte. Wykorzystanie tej metody pozwala na dostosowanie parametrów suszenia do danego drewna. Użytkownik musi podać jedynie trzy rodzaje danych. Są nimi: grubość drewna, jego rodzaj, a także wymagana wilgotność końcowa. Następnie praca komory odbywa się w cyklu automatycznym.

Inne metody suszenia drewna

Do suszenia drewna wykorzystuje się różne metody, niekoniecznie z użyciem komór. Drewno może schnąć samoczynnie, ale jest to powolny proces, dlatego z reguły się go przyspiesza. Można to robić sposobami konwekcyjnymi, czyli np. suszeniem w suszarniach powietrznych albo z zastosowaniem pary lub cieczy. Drewno można poddawać też działaniu chemikaliów, takich jak gliceryna i mocznik. W kolejnej metodzie wykorzystuje się prąd elektryczny. Zaletą tego rozwiązania jest skrócenie czasu suszenia, jednak nie jest ono najlepsze dla drewna konstrukcyjnego. Spośród wszystkich sposobów, to właśnie komorowe suszenie drewna zyskuje na popularności. Ma ono wiele zalet, dlatego stosuje się je coraz częściej. Warto wybierać najlepsze metody, aby wysuszone drewno miało optymalne właściwości i wysoką jakość.

śr. ocena 5 / głosów 1