Jak działają skupy złomu?

Skupy złomu mają istotne znaczenie w ekologii. Składowanie opadów oraz pozyskiwanie z nich surowców wtórnych przyczyniają się do ograniczenia eksploatacji środowiska naturalnego. W ten sposób udaje się także pozyskać metale które w przyrodzie występują rzadziej od innych. Rozwój recyklingu opiera się na restrykcyjnych przepisach narzuconych przez Unię Europejską.

Skupy złomu chronią środowisko

Utylizacja odpadów metalowych jest ściśle określona według prawa, ponieważ ma działania proekologiczne. Jak tłumaczy specjalista z ze skupu złomu Delta w Pleszewie:

Segregacja metalu oraz oddawanie go do skupu złomu mocno sprzyja środowisku naturalnemu. Odpowiednie składowanie zapobiega tworzeniu się tak zwanych dzikich wysypisk, które powstają przez osoby nie zwracające uwagi na środowisko naturalne, w którym żyją.

Skupy złomu specjalizują się w odkupowaniu, gromadzeniu i odpowiednim dzieleniu odpadów. stanowią pierwszy etap przygotowania do ponownego przetworzenia materiału.

Jakie materiały są skupowane?

Najczęściej skupowana jest stal. Jest to materiał, który może być bez końca poddawany recyklingowi i nie traci przy tym wartości produkcyjnej. Skupy złomu posiadają maszyny, które pozwalają określić domieszki innych pierwiastków oraz wartość surowca recyklingowego. Mniej popularne, ale znacznie droższe są metale kolorowe. Wykorzystuje się je niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Materiały takie jak aluminium czy mosiądz są bardzo cenne ze względu na swoje naturalne właściwości. Występują w przyrodzie rzadziej niż metale żelazne, dlatego też mają wyższą wartość złomowania. Recykling umożliwia odzyskanie czystego, pełnowartościowego pierwiastka, który jest znacznie tańszy od tego, który wydobywa się w kopalniach.

Pozyskiwanie surowców z maszyn i kabli

Urządzenia i maszyny, które zostały wyeksploatowane, powinny zostać zutylizowane, aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska. Dotyczy to przede wszystkim powszechnie dostępnych samochodów. Profesjonalna kasacja aut zajmie się rozebraniem pojazdu, recyklingiem użytecznych metali, a także  legalnym pozbyciem się zużytego oleju i innych płynów samochodowych. Klient nie musi martwić się o eksploatację. Potrzebne przy tym wyrejestrowanie samochodu może odbyć się szybko i bezproblemowo w siedzibie firmy. Częścią wyposażenia wielu urządzeń są też kable, które również mają określone zasady składowania i recyklingu. Zawierają one cenne metale, takie jak miedź czy aluminium, dlatego również są przyjmowane w niektórych skupach złomu. Wymagana jest jednak określona zawartość surowca w kablach.

śr. ocena 5 / głosów 5