Jak działają skupy palet?

Palety wykonane z drewna często wykorzystywane są w wielu miejscach – między innymi w hurtowniach, sklepach czy halach produkcyjnych, gdzie ułatwiają magazynowanie oraz transportowanie towarów. Coraz częściej palety drewniane wykorzystywane są także na co dzień. Można stworzyć z nich elementy wyposażenia domu czy ogrodu. Właśnie z tego względu bardzo prężnie rozwijają się skupy palet.

Skup palet – czym dokładnie jest?

Jak wskazuje sama nazwa, skup palet jest miejscem, gdzie dokonuje się skupu używanych palet drewnianych od klientów. Palety są towarem, który może zostać z powodzeniem wykorzystany wiele razy. Jak podkreśla specjalista z firmy Gramel:

Prowadzenie skupu to przede wszystkim bardzo jasne zasady: skupowanie palet od klientów po stosunkowo niskiej cenie, a następnie odsprzedawanie ich dalej z zyskiem.

Towar może być kupowany zarówno przez klientów biznesowych, którzy wykorzystują palety np. do wspomnianego magazynowania towaru, jak i przez klientów indywidualnych, którzy wykorzystują je np. do stworzenia mebli ogrodowych.

Czym wyróżnia się dobry skup palet?

Prężnie działający skup palet powinien dysponować odpowiednim miejscem do składowania dużych ilości towaru. Ciężko prowadzić profesjonalny biznes bez właściwego zaplecza. Konieczne jest także zadbanie o odpowiednią ochronę – palety mogą okazać się bardzo ciekawym łupem dla potencjalnych złodziei. Istotne jest solidne ogrodzenie czy nawet system monitoringu. Wymienione elementy wpływają też na prestiż skupu, a to może przekładać się na zainteresowanie klientów. W skupie palet nie należy odrzucać tych uszkodzonych. Jest to potencjalny zysk – ponieważ takimi produktami interesują się głównie klienci indywidualni, którzy zamierzają przerabiać je według własnych pomysłów.

Skup palet powinien posiadać także odpowiednio prowadzoną dokumentację dotyczącą pozyskiwanego towaru. Udokumentowanie skupowanych palet od klientów powinno być sformalizowane poprzez umowę sprzedaży, która powinna zawierać:

  • numer umowy,
  • strony umowy (dane osób oraz adresy),
  • datę podpisania umowy,
  • określenie przedmiotu umowy – ilości oraz wymiarów palet,
  • podpis obu stron.

Dodatkowo powinno zostać wydane pokwitowanie odbioru – np. poprzez KW.

Skupy palet a ochrona środowiska

Dobrze prosperujące skupy palet są w stanie kupić i sprzedać nawet kilka tysięcy palet w ciągu miesiąca. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej oferty oraz lokalizacji firmy. Należy zaznaczyć także, że skupy palet są często jedynym miejscem, które odzyskuje i sprzedaje do dalszego użytku palety pozyskane np. z placów budowy, sklepów czy hal magazynowych. Należy zauważyć, że wszystkie palety, które są uszkodzone, mogą być przekazywane przez przedsiębiorstwa do profesjonalnych skupów, które wystawiają specjalne dokumenty zaświadczające o pozbyciu się odpadu, co zwalnia je z obowiązku zapłaty podatku związanego z ochroną środowiska. Jest to dodatkowa zaleta profesjonalnych skupów.

śr. ocena 5 / głosów 5