Jak działają opryskiwacze rolnicze?

Opryskiwacze rolnicze są niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym. Służą do opryskiwania, a także stosowane są przy ochronie chemicznej, nawożeniu roślin uprawnych, drzew oraz krzewów. Dzieli się je na opryskiwacze zawieszane, zaczepiane orz samojezdne. Każdy z nich jest urządzeniem hydraulicznym. Jak działają opryskiwacze rolnicze? Czym się różnią?

Każdy opryskiwacz w podstawowej wersji składa się ze zbiornika na ciecz roboczą, pompy, rozpylacza oraz zestawu rozpylaczy. Sprawdź, jak działają.

Zasady działania

Opryskiwacze rolnicze to urządzenia hydrauliczne. Działają dzięki płynowi, który ze zbiornika tłoczony jest przy użyciu pompy do rozpylacza lub grupy rozpylaczy. Rozbijają strugę cieczy na krople określonej średnicy, a następnie kierują je na miejsce przeznaczenia.

Zaawansowane technicznie opryskiwacze rolnicze, oferowane przez renomowanego producenta opryskiwaczy Stanimpex składają się zbiornika, filtru ssącego pompy, tłoku pompy, mimośrody pompy, powietrznika oraz rozdzielacza. Zaopatrzone są w zawór regulujący, manometr, zawory sterujące i przepływ cieszy do belek roboczych. Producent przewidział także zamontowanie w nich zaworu sterującego iniektora napełniania zbiornika, przewodu mieszadła i iniektora powietrznego.

Urządzenia, oferowane przez wspomnianą wyżej firmę, działają w oparciu o markowe podzespoły i posiadają wszelkie badania zgodne z obowiązującymi przepisami. Warto w nie zainwestować, bowiem spełniają europejskie wymogi bezpieczeństwa.

Rodzaje opryskiwaczy rolniczy

Opryskiwacze rolnicze to maszyny, które mają nieco odmienny sposób działania, zależny od ich rodzaju. Opryskiwacze zawieszane, to opryskiwacze, które zawiesza się na ciągniku. Występują z belką roboczą o rozpiętości od 6 do 24 metrów. Belki te są trójwymiarowe i sztywne, w nowoczesnych modelach sterowane hydraulicznie.

Opryskiwacze ciągane z kolei przyczepiane są do ciągnika, a następnie ciągnięte za nim na własnych kołach. Na używanych w nich belkach polowych montuje się rozpylacze płaskie lub rzędowe, w zależności od rodzaju uprawy. Tego typu opryski wyróżnia specyficzny rodzaj zaczepów dolnych lub górnych. W bardziej zaawansowanych maszynach są one dodatkowo skrętne.

Trzecim typem opryskiwaczy będą maszyny samojezdne. Posiadają one dwie osie skrętne, bardzo wysoki prześwit oraz hermetyczną, bezpieczną kabinę i silnik. Te pojazdy o dużych pojemnościach zbiorników i szerokości belki roboczej stosowane są głównie w gospodarstwach wielkoobszarowych lub firmach usługowych.

śr. ocena 5 / głosów 5