Jak drukować mapy?

Niestety, nie jesteśmy w stanie objąć wzrokiem całej powierzchni Ziemi. Na szczęście możemy się z nią zapoznać dzięki mapom, czyli graficznym obrazom. To ważne narzędzie badań i prezentacji wyników dla geografów, historyków i geodetów. Z map korzystają wszyscy – uczniowie, kierowcy, turyści. By były przyjazne dla użytkownika powinny jednak zostać odpowiednio wydrukowane.

Cyfrowy druk umożliwia stworzenie różnych rodzajów map niemal w każdym formacie. Planując tak nietypowy wydruk warto skorzystać z usług firmy, która ma doświadczenie w realizacji takich projektów. Dzięki temu twoja mapa będzie dokładna i czytelna.

Rodzaje map

Sporą popularnością cieszą się mapy ścienne. Drukowane są przede wszystkim na potrzeby szkół i innych instytucji, coraz częściej trafiają jednak także do domów prywatnych. Wiele osób chce mieć na ścianie np. plan ulubionego miasta. Bardzo modną formą map ściennych są zdrapki.

Mapa może być również składana, czyli falcowana, na kilka różnych sposobów. W takiej formie drukuje się np. mapy topograficzne dla wojska, mapy drogowe albo plany miast. Są lekkie, wygodne w użyciu i można wszędzie je ze sobą zabrać.

Drukarnie przygotowują również atlasy, czyli zbiory różnotematycznych map. Mogą być przeznaczone dla kierowców, turystów i uczniów. Atlasy dzieli się na ogólnogeograficzne i tematyczne. Zamieszczone w nich mapy przedstawiają świat, kontynenty, regiony, państwa, miasta. 

Na jakim papierze drukować mapy?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas drukowania mapy, jest użytkownik końcowy. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób ludzie będą korzystać z produktu. Pomaga to zdecydować, który papier sprawdzi się najlepiej.

Mapy składane, które narażone są na różne czynniki, najlepiej wydrukować na papierze lekkim, ale wytrzymałym. Odporność zwiększy laminowanie. Do nadrukowywania nadają się także niektóre tworzywa sztuczne. – Coraz większą popularność zyskuje papier syntetyczny. Jest praktycznie niezniszczalny, odporny na wodę, rozdarcia i przetarcia. Hitem ostatnich lat są także mapy drukowane na Tyveku. Bardzo lekkie, można je zgnieść w kulkę i schować do kieszeni – wyjaśnia ekspert z Drukarni Anex we Wrocławiu.

Błyszczący papier, np. lakierowany lub powlekany, pozwala uzyskać doskonałą jakość wydruku. Niestety, jest podatny na pękanie przy składaniu, dlatego lepiej sprawdzi się w atlasach lub mapach naściennych. W ostatnim przypadku ważna jest także gramatura papieru. Jeśli mapa ma pozostać płaska i nie zwijać się samoczynnie, powinna być jak największa.

śr. ocena 5 / głosów 7