Jak dobrać taśmę marszczącą?

Odpowiedni wybór taśmy marszczącej ma duży wpływ na końcowy wygląd firanki czy zasłony w naszym domu. Dzięki nim bardzo łatwo możemy otrzymać idealnie równe fałdy. Marszczenie firan sprawdzi się we wnętrzach klasycznych jak i nowoczesnych. Na rynku występuje bardzo dużo rodzajów taśm marszczących, jednak, jaką musimy dobrać, aby zasłony i firanki były prawdziwą dekoracją naszego wnętrza?

Jaką taśmę marszczącą wybrać?

To, jaką wybierzemy taśmę marszczącą zależy od naszego gustu i od tego, jaki efekt zamierzamy uzyskać. Firmy proponują duży wachlarz taśm o różnych szerokościach i stopniu marszczenia. Jeżeli kupujemy do naszego salonu firanki z woalu, wówczas możemy pozwolić sobie na duże marszczenie. Jednak, jeżeli wybieramy firanki na taśmie z wzorami, duże marszczenie sprawi, że wybrany przez nas wzór nie będzie praktycznie widoczny, dlatego idealnym rozwiązaniem będą tutaj delikatne marszczenia. Sprawdzą się one w słabiej oświetlonych pomieszczeniach w naszym domu czy mieszkaniu.

Możemy wyróżnić taśmy kryjące i żyłkowe. Pierwsze są dość widoczne, ze względu na ich grubość i biały kolor, stąd należy ich używać do grubszych zasłon czy firan. Taśmy żyłkowe możemy wykorzystać do cienkich i zwiewnych firan, gdyż są transparentne i stosunkowo cienkie. Taśma marszcząca o większej szerokości pozwoli na eleganckie ułożenie firan. Pamiętajmy jednak, że zbyt szerokie taśmy będą rzucać się w oczy.

Montaż taśmy marszczącej

Wybraną przez nas taśmę marszczącą należy przyszyć u nasady firany lub zasłony. Następnie związać ze sobą sznureczki z jednej strony, po czym zmarszczyć firanę do momentu, w którym osiągniemy idealny kształt zakładki. Na końcu związujemy sznurki z drugiej strony i wieszamy naszą zasłonę lub firankę na karniszu za pomocą żabek.

Taśmy marszczące umożliwiają ułożenie zasłon i firan zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Do marszczenia firan stosujemy specjalny sznurek, który po przeciągnięciu, delikatnie roluje powierzchnię firan. Możemy skorzystać również z usługi wszywania taśm – mówi specjalista z firmy Polontex, jednego z największych polskich producentów firan, zasłon i innych dodatków do wystroju wnętrz.

 Rodzaje taśm marszczących

  • Kontrafałda

To taśma zakładkowa, która idealnie sprawdza się przy firanach gładkich, haftowanych tworząc regularne fałdy. Kontrafałda to kilka fałd firanek, które znajdują się w jednej zakładce, a między nimi występują kilkucentymterowe przerwy. Ten sposób daje gwarancję stabilności, minusem jest fakt, że nie można jej później rozciągnąć. Kontrafałda posiada standardowe marszczenia, tj. 1:1,5 (na 1 metr karnisza przypada marszczenie 1,5 metra firanki), 1:2 lub 1:2,5 (na 1 m karnisza przypada marszczenie 2 lub 2,5 m firany), 1:3 lub 1:3,5 (na 1 m karnisza przypada marszczenie 3 lub 3,5 m firany).

  • Plisa

Jest to taśma ołówkowa, plisująca, która zapewnia równe marszczenie tkaniny. Sposób ten pozwala na uzyskanie efektu delikatnych plis. Marszczy się w stosunku 1:2.

  • Smok

Jest taśmą naprzemiennie marszczącą, co daje efekt nieregularnej oraz naturalnie pomarszczonej firany. Najbardziej sprawdza się w tkaninach zarówno gładkich, wzorzystych czy tych w pionowe pasy. Możemy wykonać tutaj marszczenie w stosunku 1:2 lub 1:2,5.

śr. ocena 5 / głosów 5