harvester

Jak dobrać głowicę do harwestera?

Harwestery bardzo często nazywa się również maszynami ścinkowo-okrzesującymi. Ich najważniejszym elementem jest odpowiedni rodzaj zamontowanej głowicy. Tę część bardzo często traktuje się jako osobny sprzęt, pomimo faktu, że bez harwestera nie może poprawnie działać. Sprawdź, jak dokładnie działa specjalistyczna głowica i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Czym jest głowica harwestera?

Najważniejszym elementem każdej maszyny do ścinania drzew jest jej głowica. Istotne jest w tym przypadku właściwe dopasowanie tej części do maszyny. Nie bez znaczenia są także parametry, które dostosowuje się do wykonywanej pracy. To pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności i efektywności czynności wykonywanych z użyciem sprzętu.

Sposób działania głowicy harwestera może wydawać się bardzo prosty. Jej zadaniem jest chwytanie, ścinanie, krzesanie oraz docinanie na kawałki powalonego pnia. Jednak, jeżeli przyjrzeć się bliżej samej konstrukcji oraz parametrom, jakie można dopasować, okazuje się, że jest to bardzo złożona konstrukcja – stwierdza pracownik z firmy Trol. Części i Akcesoria Leśne.

Jak dopasować odpowiednią głowicę do harwestera?

Wybór odpowiedniej głowicy ścinakowej zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy, a dokładnie od wielkości ścinanych drzew. Mniejsze modele nadają się idealnie do pracy z drzewami, których pnie mają małą średnicę oraz masę. W przypadku drzew o większej masie i średnicy pnia korzystniej będzie wykorzystać głowice o większym rozmiarze. Przy ich użyciu, praca harwesterem będzie dużo łatwiejsza.

Wykorzystywanie różnych głowic zależy od samego harwestera. Producenci maszyn, często ograniczają możliwość stosowania zamienników, oferując wyłącznie głowice o określonych rozmiarach, kompatybilne z daną maszyną. Większe modele, pozwalające na wycinkę dużych drzew wymagają harwestera od wzmocnionym nadwoziu i solidnym wysięgniku, które sprostają dużemu ciężarowi.

Głowica harwestera powinna pasować do miejsca jej wykorzystania. Tylko dzięki temu możliwe jest, osiągniecie wysokiej wydajności pracy. Elementami wpływającymi na wielkość i charakterystykę pracy głowicy są między innymi:

  • noże,
  • rolki,
  • piła.

Montaż głowicy harwestera — prosty i szybki

Głowicę harwestera montuje się na żurawiu. Łączy się ją za pomocą rotatora lub z wykorzystaniem przegubu krzyżowego. W górnej oraz dolnej części mocuje się specjalne chwytaki, które pełnią jednocześnie rolę noży odpowiedzialnych za okrzesywanie drewna. Po bokach głowicy umieszcza się rolki, wspomagające przesuwanie obrabianego drewna. W dolnej części znajduje się piła na wychylnym ramieniu, która w połączeniu z właściwie dopasowanym łańcuchem dokładnie tnie drewno.

Dobór odpowiedniej głowicy do harwestera jest niezwykle istotny dla jego prawidłowej pracy. Wybranie właściwego sprzętu pozwala na pracę z drewnem o określonej grubości pnia. Montaż zbyt małej głowicy może okazać się dużym błędem w sytuacji, w której konieczna będzie wycinka średniej wielkości drzew. Warto również sprawdzić, jakie elementy dodatkowe mają głowice. W zależności od modelu można liczyć np. na znakowanie ścinanego drzewa lub spryskiwanie środkiem, który zapobiega rozwojowi grzybów na świeżo ściętym drzewie.

śr. ocena 0 / głosów 0