Jak dobrać drzwi do szachtów instalacyjnych?

Szachty instalacyjne są specjalnymi zabudowaniami, w których umieszczane są wszelkiego rodzaju instalacje, np. sanitarne lub elektryczne. Może być zlokalizowania w nich także wentylacja. Bardzo ważnym aspektem jest ich projekt – dopasowany idealnie do wnętrza, w którym mają się znajdować. Jednym z najważniejszych elementów owego projektu powinny być drzwi. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Co jest charakterystyczne dla szachtów instalacyjnych?

Szachty instalacyjne są bardzo ważnymi konstrukcjami, zwłaszcza w przypadku budynków użyteczności publicznej. Wykonanie właściwego projektu takiej konstrukcji wpływa głównie na bezpieczeństwo budynku. Powinny być one zbudowane w taki sposób, aby w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek niebezpieczeństwa można było się dostać szybko do środka i odciąć instalację. Budynki publiczne powinny mieć również możliwość rozbudowania szachtów o kolejne elementy – w razie konieczności przebudowy pomieszczeń. Bardzo ważnym aspektem jest również wykonanie ich z materiałów ognioodpornych. Jednym z wymogów określonych przepisami prawnymi jest także konieczność zainstalowania klap oraz drzwiczek, przez które mogą być wykonywane regularne przeglądy mające na celu określenie, czy szachty instalacyjne są we właściwym stanie technicznym.

Jakie drzwi do szachtów instalacyjnych?

Drzwiczki do szachtów instalacyjnych powinny być dopasowane przede wszystkim do branży, w której będą zastosowane. Inne modele będą właściwe dla instalacji wodnych czy gazowych, inne natomiast dla instalacji elektrycznych. Innymi kryterium – również bardzo ważnym – jest sam rozmiar drzwi, który musi być dopasowany do rozmiaru szachty. Na rynku dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe modele. Ważną kwestią jest także materiał, z którego zostały wykonane. Najpopularniejszym, a jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są drzwi wykonane z blachy ocynkowanej. Mają one bardzo estetyczny wygląd  i są stosunkowo trwałe, biorąc pod uwagę ich cenę. Dodatkową kwestią, którą warto uwzględnić, jest rodzaj zamykania drzwi. Nie jest ono potrzebne, jeżeli wybierasz drzwi do szachtów instalacyjnych znajdujących się w Twoim domu. W takim przypadku masz pewność, że wyłącznie Ty i będziesz mógł dostać się np. do liczników wodnych. Jednak zamykanie to jest potrzebne dla budynków użyteczności publicznej, gdzie do instalacji mogłaby mieć dostęp obca, nieupoważniona osoba. Drzwi do szachtów instalacyjnych można wybrać ze standardowej oferty firm zajmujących się produkcją tego typu artykułów. Można także złożyć na nie zamówienie.

Szachty instalacyjne są bardzo ważnymi konstrukcjami. Jednak jak podkreśla specjalista z firmy METAKO Sp. z o.o.:

Planowanie szachtów instalacyjnych przypomina nieco planowanie najważniejszych ścian w każdym domu. Warto pamiętać, że raz wybranych miejsc na tego typu konstrukcje nie można zmienić – dodaje.

Dlatego musisz dokładnie zastanowić się nad tym, czego oczekujesz od projektu.

śr. ocena 5 / głosów 5