Jak dbać o kocioł CO?

Dobry kocioł powinien być ekologiczny, a więc ograniczać emisję spalin, wygodny w użytkowaniu, np. dzięki automatyzacji procesu podawania paliwa, ale przede wszystkim musi charakteryzować się wysoką sprawnością i bezpieczeństwem. Jak się jednak okazuje, te cechy kotła nie zależy jedynie od jego parametrów technicznych, ale też od tego, w jaki sposób o niego dbamy. Co należy wiedzieć na ten temat?

Dlaczego warto dbać o kocioł CO i jak to robić?

Awaria kotła to poważny problem w sezonie grzewczym oznaczający wychłodzenie pomieszczeń, a często też brak ciepłej wody użytkowej. Jak się okazuje, jedną z najczęstszych przyczyn usterek urządzeń CO są zaniedbania w zakresie ich konserwacji. Dotyczy to w szczególności kotłów na paliwa stałe, których eksploatacja wiąże się z powstawaniem zanieczyszczeń: osadów, spieków i popiołu. Jak zadbać o takie kotły? W pierwszej kolejności należy zająć się usunięciem popiołu i ewentualnych resztek paliwa z wnętrza kotła. Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne wyczyszczenie wymienników, a także podajnika i pojemnika na paliwo. Warto również zadbać o przyłącza kominowe. Pamiętajmy, że regularne czyszczenie kotła to nie tylko sposób na uniknięcie awarii urządzenia, ale też na podniesienie jego sprawności. Od czystości kotła w dużej mierze zależy bowiem jego efektywność energetyczna. Chodzi tu o stosunek mocy cieplnej, jaką wytwarza dane urządzenie, do mocy, której do tego potrzebuje. Im czystszy piec, tym większa ilość produkowanego przez niego ciepła przy mniejszym nakładzie energii. Poza tym to również kwestia bezpieczeństwa.

Konserwacja nowoczesnych kotłów ekologicznych

Nie da się ukryć, że regularna pielęgnacja kotłów na paliwa stałe może być uciążliwa. Na szczęście na rynku pojawiają się innowacje, dzięki którym konserwacja tego typu urządzeń jest coraz prostsza. Za przykład mogą tu posłużyć kotły na pellet z serii Forest od firmy Budmet Nocoń. Wyposażone są one w system ułatwiający czyszczenie wymienników, a dodatkowo posiadają również specjalną konstrukcję palnika z funkcją samoczyszczenia, dzięki czemu wszelkie zanieczyszczenia mogą być na bieżąco usuwane z kotła. Przekłada się to na sprawność urządzenia CO, która utrzymuje się wysokim poziomie oscylującym między 95 a 100%. Warto przy tym zaznaczyć, że spalanie biomasy umożliwia redukcję spalin i popiołu, co wiąże się z mniejszą ilością zanieczyszczeń. Nic więc dziwnego, że biomasa z powodzeniem konkuruje dzisiaj z tradycyjnym węglem, a nowoczesne kotły na pellet i ekogroszek nieustannie zyskują na popularności.

śr. ocena 5 / głosów 5