Jak dbać o instalację klimatyzacyjną?

W dzisiejszych czasach wielu osobom trudno wyobrazić sobie życie bez klimatyzacji. Dlatego coraz częściej na montaż systemów chłodzących decydują się przedsiębiorcy zarządzający biurami lub właściciele mieszkań i domów prywatnych. Aby klimatyzacja działała sprawnie i ekonomicznie, muszą oni pamiętać o regularnych przeglądach i czyszczeniu instalacji.

Troska o instalację klimatyzacyjną nie powinna skończyć się wraz z jej zakupem i montażem. Trzeba pamiętać, że sprawnie działający, czysty system jest mniej narażony na poważne awarie, których naprawa może być bardzo kosztowna. Równie ważne są komfort domowników czy pracowników oraz ich zdrowie. Drobnoustroje rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku – dokładnie takim, jakie panuje wewnątrz urządzenia. Zanieczyszczony klimatyzator pracuje też mniej efektywnie, przez co możesz zauważyć wyższe rachunki za energię elektryczną.

Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzatora należy wykonywać regularnie. Do podstawowych czynności związanych z utrzymaniem urządzenia w dobrej kondycji zaliczamy:

  • wycieranie kurzu z miejsca wlotu powietrza oraz panelu znajdującego się przy wylocie,
  • troskę o filtr klimatyzatora, która obejmuje także usuwanie kurzu za pomocą suchej ściereczki,
  • usuwanie korozji i kamiennych osadów, dezynfekcję,
  • prawidłową obsługę urządzenia, które nie powinno pracować non stop, a jedynie schładzać pomieszczenie przez pewien czas. Dodatkowo należy regularnie dostarczać świeżego powietrza z zewnątrz.

Oprócz czyszczenia, które można wykonywać samemu, ale bez udziału środków chemicznych — sprayów czy płynów (wystarczy woda z mydłem lub sama woda, a nawet tylko sucha ściereczka) – trzeba pamiętać o regularnych przeglądach. To zadanie trzeba wykonywać przynajmniej raz w roku, zatrudniając do niego profesjonalny serwis instalacji chłodniczych i klimatyzacji, np. PUCH ze Zgierza. Jeżeli specjaliści zauważą jakiekolwiek usterki czy nieefektywnie pracujące podzespoły, mogą zasugerować konieczność modernizacji, naprawy lub wymiany urządzenia na nowe.

Serwis urządzenia

Zdarza się, że nawet prawidłowe czyszczenie i konserwowanie nie uchronią klimatyzacji lub jej poszczególnych części przed awarią. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń, które pracują intensywnie np. w biurach czy lokalach usługowych. Dobra wiadomość jest taka, że większość usterek można szybko i skutecznie usunąć, nie tracąc przy tym pieniędzy na zakup nowego, kosztownego urządzenia. Wiele serwisów klimatyzacji działa nawet przez całą dobę.

śr. ocena 5 / głosów 5