cięcie styropianu

Jak ciąć styropian? Przegląd metod.

Styropian jest bardzo popularnym materiałem w budownictwie. Używany do izolacji dźwiękowej i cieplnej, a także do tworzenia elementów wykończeniowych, zawsze ma typowe fabryczne rozmiary. W celu dopasowania do potrzeb trzeba go specjalnie przyciąć i dopasować do konkretnej płaszczyzny. Jakimi rodzajami narzędzi sprawnych i wydajnych można przycinać płyty styropianowe?

Tradycyjne narzędzia do styropianu

W warunkach domowych i na niewielkich budowach, gdzie nie trzeba dużo tego rodzaju materiału, do przecinania styropianu czasem wystarczy brzeszczot do piły, specjalny nóż czy też pilarki. Jednak operowanie tymi narzędziami nie gwarantuje ani dobrej precyzji, ani też równego brzegu cięcia, wzdłuż którego zawsze dochodzi do kruszenia się materiału. Nieco lepszym wyjściem jest zaopatrzenie się w ostry nóż tnący na zasadzie skalpela. Jednak tego typu noże zazwyczaj mają małe rozmiary i mogą obrabiać tylko cienkie płyty styropianowe.

Nóż termiczny do styropianu

Nóż termiczny jest profesjonalnym narzędziem do cięcia płyt styropianowych. O jego budowie mówi ekspert z firmy STYRODRUT, zajmującą się produkcją i sprzedażą urządzeń do cięcia styropianu i innych materiałów budowlanych:

Konstrukcja noża termicznego to głównie rama i zamontowane na niej długie ostrze. Druga część urządzenia to płaska, cienka blacha. Przez metalowe elementy przepływa prąd, co powoduje ich nagrzanie. Gorące ostrze bardzo precyzyjnie tnie materiał, jakim jest styropian. Proces ten nie powoduje kruszenia krawędzi przycinanych elementów.

Sama obsługa noża termicznego nie jest specjalnie trudna. Jedyne, o czym trzeba bezwzględnie pamiętać to fakt, że są tam elementy bardzo ostre i maszyna zasilana jest prądem elektrycznym.

Cięcie za pomocą drutu oporowego

Inny sposób na cięcie styropianu to użycie tak zwanego drutu oporowego. Zasada działania jest podobna jak w przypadku noża termicznego, jednak rolę ostrza pełni drut podłączony do napięcia elektrycznego. W zasadzie do ciecia drutem oporowym można wykorzystać starą lutownicę, jednak będzie to sposób prowizoryczny, a co za tym idzie – nietrwały. Profesjonalne narzędzia tego typu powinny mieć kontrolki temperatury i parametrów naciągu druta. Bez tego raczej ciężko ich używać.

Urządzeniem tnącym wykorzystującym drut oporowy, jest ploter termiczny. Jest to specjalistyczny sprzęt pozwalający wycinać w materiale nawet najbardziej skomplikowane kształty. Zakup tego typu urządzenia może się opłacać tylko podczas produkcji na dużą skalę lub w przypadku działań agencji reklamowych, gdzie jest zapotrzebowanie na tego typu przedmioty. Ploter termiczny raczej nie opłaca się w produkcji domowej, bo jest dosyć skomplikowanym urządzeniem a na dodatek kosztownym.

śr. ocena 0 / głosów 0