izolacja-drzwi

Izolacja termiczna drzwi. Co warto wiedzieć?

Kiedy wybieramy drzwi do naszego domu, czy mieszkania, zależy nam przede wszystkim na tym, by były wykonane solidnie i ładnie się prezentowały. Zwracamy też uwagę na atesty antywłamaniowości, a konkretniej atesty na poszczególne elementy składowe, czyli zamek, wkładkę, klamkę, rozetę, a także szybę, jeśli zależy nam na drzwiach z przeszkleniem. A co warto wiedzieć na temat izolacji termicznej drzwi? – Sprawdźmy.

Ciepłe drzwi zewnętrznej – parametry

Izolacja termiczna drzwi jest istotna przede wszystkim w domach energooszczędnych i pasywnych. Należy przy tym pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła jest istotny nie tylko dla drzwi, ale także okien. Parametr ten oznaczany jest literą U (czasem k) i podawany w W/(m2*K).

Im niższa jest wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność cieplna – mówi nam przedstawiciel firmy ABA Wiktorczyk z Czarkowa koło Pszczyny. Drzwi, okna, jak i same ściany, to przegrody warstwowe, złożone z warstw o różnych przewodnościach, dlatego do określenia poszczególnych wartości potrzebny jest sumaryczny opór cieplny – jego odwrotność to właśnie wspominany współczynnik przenikania.

Rodzaje izolacji termicznej

Rodzaje materiałów i metod wykorzystywanych do izolowania drzwi zewnętrznych uzależnione są od ich konstrukcji. Dobrą izolacyjność termiczną mają oczywiście drzwi zewnętrzne z drewna, na przykład dębu, meranti, czy modrzewia. Zerknijmy dla porównania na współczynnik przenikania ciepła:

  • dla drzwi drewnianych wskazywany jest zwykle jako od 1,2 do 2,0,
  • dla drewnianych drzwi ocieplanych to od 0,9 do 2,6,
  • dla drzwi z PCW to od 1,3 do 2,5 (wartość ta podobna jest do wartości dla drzwi aluminiowych z tzw. ciepłymi profilami).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych? Oczywiście zapytać producenta lub dystrybutora, w jaki sposób będzie przebiegał montaż drzwi (na przykład czy zawiasy dają nam możliwość regulacji w trzech płaszczyznach). Dopytajmy też, jak będzie wyglądał próg drzwiowy. Warto wybrać próg z przekładką termiczną, która stanowi bardzo ważny element izolacji całego domu. Wybierajmy progi niskie (które można z powodzeniem wykorzystywać do budownictwa bez barier) i jednocześnie solidne, wodoszczelne i montowane na ukryte wkręty. Bez problemu znajdziemy tego typu rozwiązania, przy czym nowoczesne drzwi może charakteryzować także klasyczny design. W katalogach doświadczonych producentów znajdziemy szeroki wybór gotowych projektów drzwi, które dodatkowo możemy modyfikować (na przykład zmienić klamki, które nie pasują nam do tego rozwiązania, czy zwyczajnie nam się nie podobają). Na koniec warto dodać, że duże, doświadczone firmy, tworzą dla swoich klientów także zamówienia indywidualne, jeśli nie ma żadnych przeszkód technicznych.

śr. ocena 5 / głosów 6