Zasada działania czujnika ultradźwiękowego
ULS 200 jest czujnikiem, który funkcjonuje na zasadzie podobnej do sonaru, wykorzystywanego do echolokacji na okrętach podwodnych. Urządzenie wysyła w kierunku powierzchni zebranej w zbiorniku substancji – np. płynu – wiązkę ultradźwięków, czyli dźwięków o częstotliwości zbyt wysokiej, by mogło usłyszeć je ludzkie ucho. Wiązka po zetknięciu się z powierzchnią zostaje odbita i trafia z powrotem do czujnika. Urządzenie oblicza czas między wysłaniem wiązki, a otrzymaniem impulsu zwrotnego i na tej podstawie dokonuje obliczenia poziomu substancji zebranej w zbiorniku.
Montaż czujnika ultradźwiękowego
Czujnik ultradźwiękowy montuje się do górnej pokrywy zbiornika przy pomocy złącza gwintowanego „1,5 lub 2”– odległość między dolną częścią czujnika a powierzchnią substancji w zbiorniku powinna wynosić minimum 20 centymetrów. W przypadku mierzenia poziomu płynów oś czujnika oraz oś promieniowania powinna być prostopadła do lustra cieczy. Czujnik zachowuje funkcjonalność na dystansie maksymalnie 10 metrów w przypadku cieczy – w przypadku substancji stałych dystans ten wynosi maksymalnie 8 metry. Po zamontowaniu należy podłączyć urządzenie do zasilania (zgodnego z danymi technicznymi danej wersji urządzenia) oraz zaprogramować alarmy. Do wyboru są cztery rodzaje alarmów: wysoki, niski, wysoki-niski oraz niski-niski. Programowanie odbywa się za pomocą dwóch przycisków oraz wyświetlacza umieszczonych pod pokrywką obudowy czujnika lub RS 232.
Czujnik ultradźwiękowy IMP znajdziemy w ofercie firmy Meskon, producenta wysokiej klasy aparatury pomiarowej o zastosowaniu przemysłowym.