Idealny materiał czyszczący. Zalety mikrowłókna/mikrofibry

Mikrofibra to materiał cieszący się coraz większą popularnością, znajdujący zastosowanie przy produkcji akcesoriów czyszczących takich jak ściereczki czy mopy.

Do produkcji mikrofibry stosuje się nowoczesne mikrowłókna, stanowiące praktyczne połączenie poliestru i poliamidu (nylonu). Kształt, wielkość oraz kombinacja włókien są dobierane w taki sposób, aby uzyskać pożądaną wytrzymałość oraz chłonność.

Rozwiązanie w stylu ,,eko”

Ściereczki i nakładki z mikrofibry znalazły zastosowanie w profesjonalnym sprzątaniu głównie przez swoją wytrzymałość, skuteczność czyszczenia i ekonomiczność. Odporność na pranie (nawet do 500 cykli) sprawia, że mikrowłókno ulega zużyciu o wiele później, niż tradycyjna bawełna bądź wiskoza. Tym samym nie musimy ciągle uzupełniać zapasów ściereczek, oszczędzając pieniądze. ,,Godny podkreślenia jest również aspekt ekologiczny mikrofibry. Można ją stosować z powodzeniem przy sprzątaniu, bez użycia chemicznych środków czystości” – dodaje ekspert renomowanej firmy Active Brand, oferującej nowoczesne akcesoria i preparaty, służące czyszczeniu wszelkich wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni.

Parametry fizyczne i właściwości

Sporą zaletą mikrowłókien są ich parametry fizyczne. Mikrowłókno zastosowane w przeciętnej ściereczce jest 10 razy cieńsze od jedwabiu, 30 razy cieńsze od bawełny, 40 razy cieńsze od wełny i aż 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa! Przekłada się to na rzeczywistą powierzchnię tkaniny, a tym samym na całkowitą objętość służącą zbieraniu brudu. Dodatkową zaletą jest precyzja przylegania mikrofibry do czyszczonej powierzchni i towarzyszące temu zjawisku wiązanie elektrostatyczne powodujące wychwytywanie cząsteczek kurzu. ,,Specjalna struktura tkaniny umożliwia zbieranie zabrudzeń z wierzchu, ale też z mikroporów, zatrzymując je na ściereczce. Jest to tzw. efekt kapilarny. Dzięki niemu, podczas sprzątania na wilgotno roztwór myjący z rozpuszczonym brudem wchłaniany jest z wyjątkową skutecznością, a wyczyszczona powierzchnia nie ulega ponownemu zabrudzeniu przez raz już zebrane nieczystości” – informuje specjalista Active Brand.

Przeciw wilgoci i bakteriom

Wilgotna ściereczka z mikrofibry pozostawia na czyszczonej powierzchni mikroskopijną ilość wody, której nie da się dostrzec gołym okiem. To istotna różnica w odniesieniu do innych materiałów, potrafiących zostawić na meblach spore ilości środka myjącego, co sprzyja przyrostowi bakterii. Przeprowadzone badania wykazały, że mikrofibra eliminuje aż 99% drobnoustrojów osadzonych na czyszczonej powierzchni, przy zaledwie 30% usuwanych przez ściereczkę bawełnianą. Wynika to m.in. z faktu, że bawełna i inne tradycyjne materiały przemieszczają kurz oraz zanieczyszczenia z miejsca na miejsce, zamiast wchłaniać je tak, jak czyni to mikrowłókno (zob. poprzedni podpunkt). Dzięki temu, wyroby z mikrofibry ocenia się jako bezkonkurencyjne wśród akcesoriów do sprzątania. Można spodziewać się, że ten stan rzeczy jeszcze długo nie ulegnie zmianie.

śr. ocena 0 / głosów 0