Do produkcji mikrofibry stosuje się nowoczesne mikrowłókna, stanowiące praktyczne połączenie poliestru i poliamidu (nylonu). Kształt, wielkość oraz kombinacja włókien są dobierane w taki sposób, aby uzyskać pożądaną wytrzymałość oraz chłonność.
Rozwiązanie w stylu ,,eko”
Ściereczki i nakładki z mikrofibry znalazły zastosowanie w profesjonalnym sprzątaniu głównie przez swoją wytrzymałość, skuteczność czyszczenia i ekonomiczność. Odporność na pranie (nawet do 500 cykli) sprawia, że mikrowłókno ulega zużyciu o wiele później, niż tradycyjna bawełna bądź wiskoza. Tym samym nie musimy ciągle uzupełniać zapasów ściereczek, oszczędzając pieniądze. ,,Godny podkreślenia jest również aspekt ekologiczny mikrofibry. Można ją stosować z powodzeniem przy sprzątaniu, bez użycia chemicznych środków czystości” – dodaje ekspert renomowanej firmy Active Brand, oferującej nowoczesne akcesoria i preparaty, służące czyszczeniu wszelkich wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni.
Parametry fizyczne i właściwości
Sporą zaletą mikrowłókien są ich parametry fizyczne. Mikrowłókno zastosowane w przeciętnej ściereczce jest 10 razy cieńsze od jedwabiu, 30 razy cieńsze od bawełny, 40 razy cieńsze od wełny i aż 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa! Przekłada się to na rzeczywistą powierzchnię tkaniny, a tym samym na całkowitą objętość służącą zbieraniu brudu. Dodatkową zaletą jest precyzja przylegania mikrofibry do czyszczonej powierzchni i towarzyszące temu zjawisku wiązanie elektrostatyczne powodujące wychwytywanie cząsteczek kurzu. ,,Specjalna struktura tkaniny umożliwia zbieranie zabrudzeń z wierzchu, ale też z mikroporów, zatrzymując je na ściereczce. Jest to tzw. efekt kapilarny. Dzięki niemu, podczas sprzątania na wilgotno roztwór myjący z rozpuszczonym brudem wchłaniany jest z wyjątkową skutecznością, a wyczyszczona powierzchnia nie ulega ponownemu zabrudzeniu przez raz już zebrane nieczystości” – informuje specjalista Active Brand.
Przeciw wilgoci i bakteriom
Wilgotna ściereczka z mikrofibry pozostawia na czyszczonej powierzchni mikroskopijną ilość wody, której nie da się dostrzec gołym okiem. To istotna różnica w odniesieniu do innych materiałów, potrafiących zostawić na meblach spore ilości środka myjącego, co sprzyja przyrostowi bakterii. Przeprowadzone badania wykazały, że mikrofibra eliminuje aż 99% drobnoustrojów osadzonych na czyszczonej powierzchni, przy zaledwie 30% usuwanych przez ściereczkę bawełnianą. Wynika to m.in. z faktu, że bawełna i inne tradycyjne materiały przemieszczają kurz oraz zanieczyszczenia z miejsca na miejsce, zamiast wchłaniać je tak, jak czyni to mikrowłókno (zob. poprzedni podpunkt). Dzięki temu, wyroby z mikrofibry ocenia się jako bezkonkurencyjne wśród akcesoriów do sprzątania. Można spodziewać się, że ten stan rzeczy jeszcze długo nie ulegnie zmianie.