giecie-blach

Gięcie blach – metody i zastosowanie

Blachy to rodzaj wyrobu hutniczego o bardzo powszechnym zastosowaniu w branży budowlanej oraz produkcyjnej. Zanim arkusz blach będzie nadawał się do użytku, musi przejść odpowiednią obróbkę w celu nadania mu odpowiedniego kształtu. W tym celu przechodzi ono kilka procesów obróbki – jednym z nich jest gięcie. Może ono zachodzić na kilka różnych sposobów.

Na czym polega gięcie blach?

Gięciem nazywamy rodzaj obróbki materiałów, polegającym na ich trwałym odkształceniu bez zmieniania przekroju poprzecznego – oznacza to, że jeśli przetniemy zgiętą blachę w dowolnym miejscu, jej przekrój powinien być ten sam, co w blasze tych samym wymiarów przed zginaniem. Powszechnie za gięcie uznaje się wyłączenie proce wyginania, czyli nadawania elementowi odpowiedniej krzywizny. Tymczasem gięciem jest również prostowanie elementów zakrzywionych jak również zawijanie ich, czyli tworzenia krzywizny powierzchni o zakresie do 360 stopni.

Metody gięcia blach

Do gięcia blach mogą być wykorzystane różnorodne narzędzia, między innymi walce, wzorniki oraz prasy krawędziowe – te ostatnie stosowane są szczególnie często w gięciu na skalę przemysłową. Są to urządzenia sterowane komputerowo (tzw. CNC, czyli Computerized Numerical Control). Niezależnie jednak od tego, jakie narzędzie zostanie użyte proces gięcia blachy przebiega w trzech fazach. Są to:

 • Gięcie sprężyste – płaska blacha jest materiałem sprężystym i do momentu osiągnięcia określonego punktu wyginania będzie powracać do pierwotnego kształtu
 • Gięcie plastyczne – po pokonaniu momentu wyginania, blacha odkształca się trwale i nie wraca do pierwotnego kształtu
 • Dotłaczanie – dociskanie arkusza blachy w celu nadania mu konkretnej krzywizny.

Dodatkowo proces gięcia może być przeprowadzany zarówno na zimno jak i na ciepło

W tym drugim przypadku blach przed gięcie poddawana jest obróbce termicznej w celu podniesienia jej temperatury – wyjaśnia przedstawiciel firmy Semi.

Zastosowanie gięcia blach

Jak zostało wspomniane na wstępie, gięcie blach to proces znajdujący bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej i produkcyjnej. Jest on niezbędny do obróbki takich elementów jak:

 • Obudowy urządzeń i maszyn
 • Karoserie samochodów oraz innych pojazdów
 • Blachodachówki
 • Inne elementy konstrukcyjne, np. profile (kątowniki, prostowniki)

Zalety gięcia CNC

Opisana wyżej metoda gięcia przy pomocy sterowanej komputerowo prasy nie bez powodu jest tak powszechnie stosowana w produkcji na skalę przemysłową. Do jej głównych zalet należą:

 • Seryjność – prasa jest w stanie powtarzać te same procedury wielokrotnie, dzięki czemu możemy mieć pewność, że otrzymane w ten sposób elementy będą identyczne.
 • Prędkość obróbki
 • Wysoka precyzja – prasa działa w oparciu o wgrany projekt i bardzo dokładnie wykonuje instrukcje. Pozwala to znacząco ograniczyć straty materiałowe.
 • Brak dodatkowych obróbek – po wyjściu z prasy blacha jest zdatna od razu do użytku, nie wymaga dodatkowych obróek w celu usunięcia nierówności czy innych wad mogących powstać przy gięciu ręcznym.
śr. ocena 5 / głosów 5