smary wysokotemperaturowe smar maszyny

Gdzie wykorzystuje się smary wysokotemperaturowe?

Smary to środki, które są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Znajdują zastosowanie w motoryzacji, przemyśle spożywczym, wszelkiego rodzaju przekładniach i systemach centralnego smarowania. W niektórych urządzeniach smary są narażone na działanie wysokich temperatur, które mogą pozbawiać ich właściwości smarujących. Dlatego substancje te są wzbogacane różnymi dodatkami, które pozwalają zachować pożądane parametry.

Czym są smary wysokotemperaturowe?

Smary są substancjami, które zmniejszają tarcie między dwoma elementami, które poruszają się względem siebie, stykając się ze sobą. Zastosowanie tych substancji jest niezwykle szerokie, ponieważ praktycznie w każdym urządzeniu mechanicznym występują części, które są narażone na zużycie poprzez ścieranie się ze sobą. Smary przeważnie zawierają różnego typu oleje mineralne, towot, zagęszczacze oraz wodę i stabilizatory. Mogą być wzbogacone o teflon, grafit lub miedź. Określony skład często decyduje o przeznaczeniu substancji do konkretnego zastosowania. Funkcja smarów wysokotemperaturowych również polega na ochronie elementów przez zapiekaniem i postępującym zużywaniem. Jednak ten rodzaj produktów jest przeznaczony do działania w ekstremalnych warunkach.

Zwykły smar, który zostałby zastosowany w środowisku narażonym na występowanie bardzo wysokich temperatur, szybko utraciłby swoje właściwości smarujące i doprowadził do zapieczenia się elementów, czyli ich natychmiastowego zużycia. Dlatego, jak wyjaśnia specjalista z firmy JANEX SERWIS, smary wysokotemperaturowe muszą zostać wzbogacone dodatkowymi substancjami. Dzięki temu mogą zachować pożądane właściwości w wysokich temperaturach, które dochodzą nawet do kilkuset stopni Celsjusza.

Gdzie stosuje się smary wysokotemperaturowe?

Takie substancje znajdują zastosowanie w każdym urządzeniu mechanicznym, którego elementy pracują w środowisku narażonym na działanie wysokich temperatur. Takie miejsca to między innymi łożyska i prowadnice pieców, suszarń i malarni, łożyska oraz bruzdy ślizgowe, a także rolki prowadzące w silnikach łańcuchowych. Smary wysokotemperaturowe można spotkać także w urządzeniach biurowych, takich jak drukarki laserowe czy faksy. Są używane również w węzłach próżniowych przy produkcji półprzewodników.

Smary odporne na działanie wysokich temperatur są także powszechnie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej. Stosuje się je w skrzyniach biegów do regulacji szybkości obrotowej biegu jałowego. Znajdują się także w zaworach elektrycznych zaworów dławiących oraz w zaporach recyrkulacji spalin. Takie substancje stosuje się także w różnego typu łożyskach i przekładniach stosowanych w pojazdach.

śr. ocena 5 / głosów 3