Gdzie szukać dobrych rowerów?

Coraz więcej osób zaczyna mieć świadomość, jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna. Część z nich zaczyna regularnie odwiedzać siłownie, część wciąga się w bieganie, taniec czy sztuki walki. My dziś rekomendujemy rower. Odnajdzie się na nim każdy bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Do tego daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu i to w gronie rodziny czy przyjaciół.

Jaki typ roweru?

Pierwsze pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć to, jak często, na jakie dystanse i gdzie zamierzmy nim jeździć. Inny rower sprawdzi się na niedalekie dojazdy do pracy w mieście, inny na wyczynową jazdę po górach, a inny na weekendowe wypady z rodziną. Znając odpowiedzi na te podstawowe pytania, możemy rozpocząć poszukiwania optymalnego modelu dla siebie.

Rowery możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

  • Rower górski – obecnie chyba najpopularniejszy. Przeznaczony do jazdy w terenie, doskonale spisuje się również w mieście. Występuje w wielu odmianach – od wyczynowej, w której znajduje się tylko niezbędny osprzęt (brak błotników, świateł, itp.), aż po wersję zbliżoną do roweru miejskiego. Główna różnica w stosunku do roweru miejskiego to klasa osprzętu – jest wyższa niż w miejskim modelu.
  • Rower miejski – jak sama nazwa wskazuje, jest to rower do jazdy po mieście. Posiada pełny osprzęt: błotniki, oświetlenie, bagażnik oraz specyficzną geometrię ramy, zapewniającą wyprostowaną sylwetkę podczas jazdy oraz wygodne oparcie rąk. Zazwyczaj dysponuje małą ilością biegów (od 3 do 8).
  • Rower trekkingowy – zaprojektowany z przeznaczaniem na wycieczki, zarówno te po parku, jak i wielodniowe. Podobnie jak typ miejski jest wyposażony w cały osprzęt. Najbardziej rzucającą się różnicą w stosunku do rowerów górskich są większe oraz węższe koła (zazwyczaj 28″) oraz osprzęt wyższej klasy
  • Rower crossowy – stanowią pomost pomiędzy trekkingami i górskimi z jednej a turystyką i szybką jazdą po szosie z drugiej strony.

Gdzie kupować rower?

Zapytaliśmy w firmie NORTHTEC, zajmującej się sprzedażą rowerów, gdzie najlepiej kupować rower.

Decydując się na zakup roweru najlepiej skierować swoje kroki do specjalistycznego sklepu rowerowego, w którym sprzedawca – często sam zapalony rowerzysta – fachowo wyjaśni różnice między poszczególnymi modelami, dopasuje wielkość roweru do naszej sylwetki, a wydając optymalnie dobrany rower, upewni się, że wszystko chodzi w nim jak należy.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru najmądrzej jest odwiedzić kilka takich sklepów, porównać ich ofertę i dokładnie zastanowić się, który rower najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

śr. ocena 5 / głosów 5