Nasiona

Gdzie najlepiej zakupić nasiona i nawozy do ogrodu?

Ogrodnictwo i uprawa warzyw czy owoców może być zarówno piękną i wciągającą pasją, jak i sposobem na świeżą żywność w zasięgu ręki. Niezależnie od naszej motywacji warto wiedzieć, gdzie kupować nasiona i nawozy do naszego ogrodu i w jaki sposób to robić, aby uzyskać jak najwięcej – nie tylko nasion, ale też i wiedzy. Gdzie zatem najlepiej zakupić nasiona?

Zanim kupimy nasiona

Zakup nasion do ogrodu zaczyna się tak naprawdę jeszcze zanim pójdziemy do sklepu albo klikniemy w sklepie internetowym. Warto to zrobić na długo przed rozpoczęciem sezonu, czyli na przykład zimą albo na przełomie zimy i wiosny. Powinniśmy zacząć od sporządzenia planu tego, co i gdzie chcemy posadzić. Pooglądajmy zdjęcia w Internecie i zobaczmy, jak wyglądają dojrzałe rośliny, wybierzmy te, które najbardziej się nam podobają i może nawet narysujmy sobie na kartce, gdzie i co chcemy posadzić. Starajmy się, aby całość dobrze się komponowała i nie była przypadkowa. W Internecie możemy także dowiedzieć się, jak sprawdzić rodzaj gleby w naszym ogrodzie. Gdy będziemy to już wiedzieć, możemy zweryfikować, czy wybrane przez nas rośliny poradzą sobie na glebie z naszego ogrodu.

Sklep stacjonarny czy internetowy?

Gdy będziemy już przynajmniej z grubsza wiedzieć, co chcemy kupić, warto wybrać się do profesjonalnego sklepu ogrodniczego – w Krakowie takim miejscem jest przykładowo sklep firmowy Polan. Zakup w sklepie stacjonarnym ma ten plus, że możemy o wszystko zapytać pracownika sklepu i otrzymamy na miejscu fachową poradę oraz wskazówki, jak postępować z roślinami, nawozami czy też jaką dobrać glebę, gdy będziemy potrzebowali dokupić inną niż ta, którą mamy już w ogrodzie. Zweryfikujemy też przy okazji wiedzę, którą wcześniej zdobyliśmy. W sklepie możemy też dokupić brakujące nam narzędzia czy nawozy. Sklep stacjonarny świetnie sprawdzi się również w sytuacji, gdy 

Oczywiście w sklepie internetowym również możemy przed zakupem wysłać zapytanie i otrzymamy poradę – jednak będzie to trwało znacznie dłużej. Jeśli więc mamy taką możliwość, znacznie lepiej pójść osobiście do sklepu i porozmawiać bezpośrednio. Z kolei plusem sklepu internetowego jest to, że otrzymamy nasiona i nawozy prosto do domu – sprawdzi się to na pewno w sytuacji, gdy już doskonale wiemy, co chcemy kupić lub uzupełniamy braki.

Zakup nasion – jak sprawdzić po zakupie

Nasiona w czasie zakupu należy sprawdzić – może się zdarzyć, że podczas pakowania w jednym worku będzie mniej, a w innym więcej nasion; mamy wtedy możliwość wybrania opakowań z większą ilością nasion. Koniecznie należy też sprawdzić, czy opakowanie nie jest przerwane lub podziurawione oraz czy nie jest zawilgocone. Ważne jest także sprawdzenie daty ważności. W sklepie stacjonarnym wszystko to możemy sprawdzić na miejscu, natomiast kupując przez Internet, powinniśmy sprawdzić nasiona od razu po otrzymaniu przesyłki.

Choć istnieją też inne źródła zakupu nasion – różnego rodzaju giełdy rolnicze, małe sklepy czy nawet fora internetowe – to zdecydowanie lepiej kupować nasiona od sprawdzonych, zarejestrowanych producentów. W ten sposób unikniemy przykrej niespodzianki po miesiącach dbania o rośliny.

śr. ocena 0 / głosów 0